| Abigail001 a întrebat:

Am o problema. Doresc sa optez la facultate pentru psihologie, de doi ani am asta in minte, nelamurirea mea nu e legata de specializare. Am avut mereu in minte doua optiuni: Babes-Bolyai din Cluj sau Timisoara de Vest (din Timisoara, evident). Pana acum aveam scopul de a merge pe Cluj, fiindca e cotata foarte bine la psihologie, chiar daca si Timisoara este. Insa Clujul e mai bun, iar eu iau foarte in serios domeniul asta. Ideea este ca ma lupt un pic intre ratiune si sentimente, pentru ca prietenul meu este din Arad, eu din Suceava si, desi nu a dorit niciodata sa-mi influenteze alegerea asta, stiu ca si el isi doreste la fel de mult ca mine sa putem fi aproape, pentru ca el face facultatea deja la Timisoara. Si de la inceputul clasei a 12-a am inceput sa fiu nesigura, daca e mai bine sa dau in Cluj si sa fim tot la distanta sa ne vedem tot din cand in cand sau sa merg in Timisoara, chiar daca nu e pe locul 1 ca specializare. Nu stiu cum e mai intelept si ma framanta ideea asta, am admitere in ambele locuri, in Timi nu e necesar sa invat pentru asta o carte ca si la Cluj, pentru ca sunt ca testele de aptitudini psihologice (bazate pe niste exercitii de rationament si deductii, lingvistica si etc), dar e o alegere grea, fiindca vreau sa fiu aproape de el.
Stiu ca singura care poate decide sunt eu, dar cer o parere din exterior pentru ca eu sunt subiectiva si nu imi dau seama daca alegerea mea e buna sau nu. Il iubesc, si nu stiu cum e mai bine. Poate sa optez pentru master in Cluj, poate sa mai astept, habar n-am. Daca as intreba profesorii sau colegii, mi-ar spune ca e prostesc si etc, dar noi luam in serios relatia, nu-s o libertina si caut sa fiu obiectiva si sa analizez bine o situatie. Dar cum as putea sa o duc la capat daca sunt mereu departe de el?

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Facultatea de la Cluj este orientata pe teoria cognitiv comportamentala si nu prea recunosc altceva. Daca nu se pliaza pe stilul tau de a vedea lucrurile nu vei intelege nimic.

Pe de alta parte, din facultatea de la Timisoara a ramas doar numele. Au mai ramas foarte putini profesori buni (4-5) si e la moda un val de ''lasa-ma sa te las''. Ti-o spun din experienta!

| flori26 a răspuns:

Sper sa nu te supere ce voi spune dar parerea mea este ca nu ar trebui iei decizia asta gandindu-te la cei din jurul tau, la prieten, la parinti, la nimeni.
Spui ca iei foarte in serios domeniul asta, bun aunci ar trebui sa gandesti obiectiv si sa te gandesti care din aceste doua facultati este mai buna pentru tine, pentru viitorul tau profesional.
Psihologia este un domeniu si asa foarte greu, nu este atat de usor cum au unii impresia, iar tu ai nevoie de profesori cu adevarat buni, profesori care sa isi dea silinta sa te invete.
Eu am terminat Psihologia, acum sunt la master asa ca stiu ce presupune aceasta facultate.
Nu pot sa iti spun decat ca te trebuie sa te gandesti foarte bine si incearca sa iei decizia asta in mod obiectiv, de exemplu asterne pe o hartie punctele tari si slabe ale fiecare facultati si vezi ce iese.