| ERMO a întrebat:

Am o problema mai complexa! Am 14 ani, 1.90 si 90 kg! M-am apucat de basket(streetball) de cateva luni si simt ca sunt foarte talentat! Deja pot sa ma compar cu un tovaras care joaca la Steaua Turabo de 1 an si chiar pot sa-l fac in dueluri.As vrea sa intru intr-o echipa de basket, nu am deloc probleme materiale dar port ochelari si am dioptrii foarte mari de -5 la un ochi si -3 la altul! Medicul nu ma lasa sa fac basket de performanta deoarece in cel mai rau caz se poate sonda cu o deslipire de retina! Nu stiu ce sa fac simt ca am un talent aparte si imi place la nebunie acest sport! tratati cu seriozitate va rog

7 răspunsuri:
| Helăăău a răspuns:

90 de kg la 14 ani? straight face

| anonim_5778 a răspuns:

Ar fi bine sa asculti sfatul medicului.Iti dai seama ce insamna dezlipire de retina? operatie, recuperare (pot aparea coplicatii dupa moperatie). Imi pare rau ca nu poti sa-ti realizezi visul, dar mai presus de toate e sanatatea.Ai doar 14 ani, pune accent pe alt hobby... ori incearca altceva, nu se stie ce talent ascuns se poate sa ai.Bafta!

| Jadis a răspuns:

Uouuuu hell...cred ca daca te-as vedea in realitate as lesina laughing. Acum pe bune... cea mai simpla solutie e sa-ti cumper niste lentile de contact pe care le porti numai la basket. Si in rest, pe afar porti ochelarii. Alta solutie nu ai. E pacat sa te dai batut de la o chestie atat de minora

| nikooleta a răspuns:

Da din ce oras esti ca mi-ar placea sa te vad? Sau poate vreo poza?

| ERMO explică:

Mda aceeasi reactie peste tot fratilor nu stiti cat inseamna 1. 93 (ultima masura )credeti ca la 1. 93 mi-ar fi bine la 60 sau 70 de kglaughingrolling on the floor sunteti dusi rau!

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Dioptriile sunt suficient de mari incat sa-ti puna probleme in acest moment, dar cum esti inca in crestere, ele vor continua sa creasca la randul lor si mai incolo ar putea deveni problematic.

Iar daca abia acum (la 14 ani) ai descoperit baschetul eu zic ca e deja tarziu pentru a face performanta.

Deci sfatul meu ar fi sa nu iti faci iluzii cu baschetul, dar daca vrei sa joci de fun, nu cred ca e vreo problema - ia-ti lentile de contact pe care sa le folosesti la baschet si gata.