| GokuUltraInstinct a întrebat:

Am o problemă, nu îmi place școala ( am terminat clasa a 8 și la examenul național am luat la română 9, 90 și la matematica 10 ), eu o să mă duc pe mate-info pentru că îmi place informatica...dar simt că școală nu este de mine, parca aș vrea să fac alt ceva cu viața mea, nu sa fac o facultate de 4 ani și după să muncesc pentru alt cineva, vreau sa muncesc pentru mine, să fac ce vreau eu, să nu am un program stabilit, să mă trezesc când vreau eu...și nu știu ce să fac, eu as vrea sa lucrez la o companie de jocuri să fac ce îmi place sau să am eu o companie de jocuri.

2 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Pentru a avea o companie de jocuri trebuie sa stii programare, in C++, sa ai cat de cat imaginatie, ca doar nu faci stick-man in jocuri, sa ai habar de modelare 3D si asa mai departe. Si eu intentionez sa creez jocuri, dar la Ubisoft sau EA Games, ca se castiga bine (~4000ron). Iar ca sa faci jocuri,ai nevoie de liceu mate-info terminat + facultate de informatica. Deci, nu le poti evita. Pe langa ca nu te angajeaza nimeni la o firma de jocuri, nici nu vei stii sa-ti faci propriul joc. Daca vrei propria firma de jocuri, probabil vei mai avea nevoie de inca un, doi parteneri. Stii jocul Friday the 13th? A fost facut de 4 persoane, si e un joc chiar foarte interesant, foarte popular si extrem de bine vandut. Mai ai o optiune, sa creezi propriul joc si sa-l vinzi unei companii pe o suma de bani, bineinteles daca merita jocul.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Nu ești într-un film Hollywood-ian. Du-te la o școala buna, învață bine o limbă străină, termina 12 clase și muta-te unde vrei tu după dar fa o facultate buna inainte, in America și foarte multe țări europene visul tau poate deveni realitate. Dar urmează ceea ce am scris mai sus că sa ajungi la scop!