| MotanulAlbastru a întrebat:

Am observat că multe anuturi de angajare iti cer "multitasking". Numai mie mi se pare foarte neproductiv și un obicei foarte prost? Nu credeți că prin asta vor să zică doar că te suprasolicita? Nu mi se pare că poate cineva sa faca mai multe lucruri bine in același timp. In ce tip de munca ai putea face multitasking fara să afectezi calitatea muncii?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca tu nu intelegi termenul de "multitasking" de aceea spui asta, fiindca in ziua de azi "multitasking" este cerut peste tot, la absolut toate locurile de munca, fiind foarte normal si natural ca omul sa fie capabil sa faca mai multe operatiuni (multitasking) in cadrul aceleiasi functii/munci, intr-o zi de munca.

Munca si sectoarele unde nu se cer sa faci mai multe operatiuni, adica "multitasking" sunt: cele din agricultura, in constructii ca necalificat: carator -descarcator de saci cu ciment, marfa ori sapat santuri, sau maturat strada si atat.

Pana si munca de curier este formata dintr-o multime de alte operatiuni, unde curierul trebuie sa "multitask" urmataorele operatiuni:
1.- preiea lista cu marfa si inventarul a tot ce trebuie sa duca la destinatia clientilor
2.- cara cutiile si plicurile in masina, organisand pe adrese si traseu
3 - trimite mesaj pe telefon clientului sa-l anunte ora cand soseste si sa-l informeze sa fie acasa
4 - sofeaza masina la destinatie clientului
5- cara marfa la usa clientului si o preda
6- incaseaza banii si-i numara
7. - scrie si taie chitanta clientului la incasarea banilor
(operatiile de mai sus facandu-se pentru fiecare pachet care-i in masina si trebuie sa fie predat) apoi,
8 - sofeaza inapoi la firma si face urmatoarelee operatiuni: preda masina la garaj p proces verbal (sa se constate ca nu-i stricata sau zgariata ori lovita).
9. preda chitantierul si toti banii incasati la caseria companiei sau contabilul companiei dupa care poate pleca acasa.

Dupa cum vezi, chiar si o simpla munca de curier implica sa faci 9-10 operatiuni diferite, care se numesc "multitasking" fiindca nu este doar un singur task (o singura operatiune) ci mai multe, care totalizeaza o singura munca pentru 1 singur curier.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Numai ție. 2. Nu cred.
Asta nu îmseamnă să le faci în același timp, ci consecutiv.

| SingleForOne a răspuns:

Da, exact, plus ca "asa face toata lumea, pana si seful".
Multi tasking, la supermarket de exemplu, rezolvi raionul tau, te ocupi si la casa se marcat, rezolvi si raionul altora, receptionezi marfa, aranjezi depozitul, etc.
Multi taskibg la un call center de exemplu, primesti apeluri de la clienti, dai apeluri catre clienti, le scrii clientilor sau cauti alte informatii, vorbesti cu colegii despre chestiile de zi cu zi, etc.
Multi tasking la un restaurant, preiei comenzi cat mai repede, le rezolvi in timp util, preiei inca o data daca vor (ii motivezi, chiar), rezolvi cu plata, curatenia permanenta.

Asa s-au obisnuit majoritatea angajatilor, pana si eu, toate job-urile cer acelasi lucru la inceput. Dupa vreo cateva luni sau 1 an, se mai calmeaza lucrurile, si poti face mai putine lucruri in acelasi timp, dar se considera ca te complaci la un nivel redus, iar multi tasking te face sa evoluezi... dar de fapt, evoluezi prin a primi mai multa munca pe aceeasi bani, dar ai experienta si apreciere! happy
Adica, la majoritatea job-urilor trebuie sa satisfaci asteptarile oamenilor, si rareori iti satisface tie cineva ceva, in afara de salariu si cateva abonamente gratis sau discount-uri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei

Cu siguranță sunt și excepții când vine vorba de multitasking, însă asta nu însemnă că e simplu și că poate face asta oricine

Depinde foarte mult de ceea ce faci și de cine o face

Nu ți se pare doar ție, numai că scopul lor e să aibă cât mai puțini angajați ca să aibă un buget al salariilor cât mai redus

Oricum joburile din România sunt destul de ciudate

Însă dacă știi ce vrei în viață și pe ce drum să o iei, te pricepi foarte bine la un la ceva, îți place foarte mult ceea ce faci și progresezi continuu, ești serios și perseverent, oportunist și dispus să încerci, să nu te dai bătut, inevitabil rezultatele or să apară

Și da, e suprasolicitare

Însă dacă ești game tester de exemplu și ai mai multe sarcini de îndeplinit, însă ești pasionat, te pricepi foarte bine la asta și te atrage, n-o să mai fie așa dificil

Succes

| Nelucojoc a răspuns:

Salut.
E adevarat, poate fi neproductiv, desi, cateodata este nevoie sa faci multitasking. Si ai inteles corect, notiunea presupune sa ai incepute mai multe lucruri de-odata cu care progresezi in acelasi timp in functie de diverse criterii. Ai grija la calitatea angajatorului! Invata sa iti dezvolti mirosul pentru "bullshit". Si vezi ca e plin pe TPU de diverse viorici de au prea mult timp si dau raspunsuri compet eronate. Multitasking nu presupune, cum gresit explica doamna, sa ai mai multe feluri de sarcini, si sa fii nevoit sa faci mai multe lucruri in acelasi timp!