| SingleForOne a întrebat:

Am observat că se poate lucra în domeniul de asigurări/asistent de brokeraj cu un simplu curs de asigurări de vreo 100-150 de lei.
Nu ar trebui să termin o facultate cu specializarea pe economie, finanțe, pentru a lucra în acest domeniu?
Care e rolul al acelui simplu curs de asigurări?

1 răspuns:
| catalin2500 a răspuns:

Nu te increde in cursurile persoanelor fizice necunoscute. Asa am facut si eu si am trimis 500 lei pe degeaba unui tip care mi promitea un curs de specializare. Daca e firma serioasa iti va oferi cursul gratuit in scopul muncii pentru ei. Si da, trebuie sa ai studii superioare bine pregatite, nu degeaba sunt facultatile. Pe romanestde: in curs de 2-3 ore nu te invata cat te invata o facultate in 3 ani.
In general, pe internet, sunt deosebit de multe cursuri care iti promit o sursa de venit uriasa in comparatie cu salariile minime din Romania, in proportie de 90% sunt scam.
Dar daca doresti sa risti pentru acest curs, ia in considerare ca banii aceia nu i vei primi inapoi.