| GnnAndra a întrebat:

Am realizat de curand ca vreau sa fiu specialist in relatii cu publicul, asta insemnand sa fac facultatea de litere - domeniul stiinte ale comunicarii/jurnalism. Problema mea e ca la liceu sunt la profil de biologie-chimie si mi-e foarte teama sa fiu dezavantajata deoarece nu am facut filologie in liceu. Deci ce ar trebui sa pregatesc in plus? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| carolinaacatrinei a răspuns:

Eu in liceu am fost la un profil tehnic, iar acum sunt la jurnalism. Nu cred ca daca ai da la Litere ai fi dezavantajata, chiar deloc. Ce ai putea face in plus...este SA CITESTI CAT MAI MULT, sa te cultivi, sa poti afirma in orice moment cu lejeritate ca tu ai o cultura generala!

| GnnAndra explică (pentru carolinaacatrinei):

Mă refer că cei de la filologie jurnalism s-au pregătit 4 ani pentru asta. La mine în liceu fac exerciţiu prezentând radio în fiecare zi etc. Eu în schimb fac biologie, matematică, chimie. Cu siguranţă voi fii în urmă în faţa lor. Dar multumesc de răspuns. Mă încurajează asta. ^_^

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista profil de liceu la care sa nu fi facut limba romana, asa ca nu cred ca are importanta la ce profil ai fost pentru facultatea la care vrei sa dai