| SingleForOne a întrebat:

Am reusit sa deschid o portita spre dezvoltarea profesionala intr-o cariera de asigurari. Numai ca depinde o buna interactiune cu oamenii.

Cum as putea incepe o relatie cu oameni straini in legatura cu negocierea de serviciile oferite de companie?

Ei ofera cursuri, meeting-uri, sfaturi, etc. Pe partea tehnica si teoretica, ma descurc si invat repede, dar se presupune ca stau perfect pe partea sociala, unde nu ma descurc deloc.

Cum as putea imbunatati partea sociala, in special pentru vanzari?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie sa fii FOARTE ATENT la SENSUL si la DETALIILE celor invatate la cursuri!
Daca nu te descurci la inceput, mergi cu mentorul tau la incheiere de contracte, sa observi discutiile cu potentialii clienti, in practica.
Dupa cca. 10 asemenea clienti vizitate, poti incerca si tu. Evident, tot sub supravegherea unui "adult" in meserie.
Nu trebuie sa-ti faci griji, daca nu reusesti sa inchei! La inceput, daca reusesti un contract din 20, atunci deja este o reusita buna! Si cei cu ani de experienta au doar un raport de 10:1, doar rareori mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E putin in afara intrebatii, dar pare ca te-ai bagat intr-un MLM de tipul OVB. Nu e tocmai o alegere buna.

| SingleForOne explică (pentru anonim_4396):

Da, este un MLM. Dar pot sa deprind cateva abilitati de baza, poate experienta daca rezist 1-2 ani, si nu-mi trebuie studii sau experienta anterioara. Adica, bine sau rau, pe termen scurt (cateva luni, 1-2 ani) este ok.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SingleForOne):

Cum vrei, dar ai grija. In principal cei din MLM-uri vizeaza studentii sau elevii care au peste 18 ani (sau 16 ani emancipati happy ). Dar problema e ca au prevederi contractuale care sunt legale si iti creaza o raspundere severa in anumite cazuri. Pe un coleg l-au abordat in anul I, dar stia schemele astea. Pe mine m-au abordat anul trecut, dar mna, stiam si eu deja destulelaughing. Oricum, cand i-am intrebat de aspectele juridice au fost mai mult decat evazivi. Again, ai grija.

| HelpingHands a răspuns:

Gândește-te ca le faci oamenilor un bine! Când ii abordezi poți sa spui: Bună ziua, eu sunt Alex! Ce faceți? Bine! O sa faceți și mai bine după ce veți afla ce vreau sa va spun!

E ușor sa abordezi lumea când ai un interes concret! Anunță oamenii ca ești acolo în interesul lor! Pana la urma orice produs aduce beneficii oamenilor adecvati!

Înțelegi? In plus trebuie să-ți închipui ca îți dai drumul la gura! Odată cu experienta, asa te vei simți, vor ieși vorbele din tine foarte ușor, vei ști ce e avantajos sa spui, vei progresa! Ar fi bine sa faceți niște simulari, înainte sa stați cu clienții de vorba! În plus, fi optimist, oamenii sunt interesați sa se simtă bine! Fa glume cu ei, fă-le ziua mai frumoasa! E ca mersul pe bicicleta, e mai greu pana prinzi mișcarea!
Bafta!