| 13august a întrebat:

Am și eu câteva intrebari despre profilul Tehnician in gastronomie.
1. Ce materii se fac?
2. La ce materii se dau bacul?
3. Cât de greu/ușor este?
Daca mai știți alte detalii despre acest profil sunt binevenit.

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

Materiile studiate în profilul Tehnician in gastronomie pot varia în funcție de programul școlar specific, însă în general, pot fi incluse următoarele materii:
Bazele alimentației și nutriției umane
Bazele gastronomiei și ale bucătăriei
Bazele tehnologiei alimentare
Managementul în industria alimentară și în unitățile de alimentație publică
Limba engleză sau o altă limbă străină
Matematică și fizică
Chimie și biochimie
Igiena și securitatea alimentară
Practică în bucătărie și în unități de alimentație publică
În general, în România, la bacalaureat se dau examene la trei materii obligatorii (limba și literatura română, limba străină și matematică) și la una sau două materii opționale, în funcție de profilul ales. În profilul Tehnician in gastronomie, materiile opționale pot fi alese dintr-o listă care poate include, de exemplu, limba engleză, biologia, fizica sau chimia.

Nivelul de dificultate al profilului Tehnician in gastronomie poate varia în funcție de cunoștințele, abilitățile și motivația fiecărui elev. În general, acest profil necesită cunoștințe și abilități în domeniul gastronomiei și al tehnologiei alimentare, dar și abilități de comunicare și management în industria alimentară și în unitățile de alimentație publică. Este important să urmezi cu atenție cursurile, să înveți și să practici pentru a-ți dezvolta abilitățile necesare în domeniu.

Este bine să discuți cu profesorii și cu absolvenți ai acestui profil pentru a obține informații mai detaliate despre materiile studiate, nivelul de dificultate și experiențele lor.