| Licara_Nicoleta_1976 a întrebat:

Am și eu o întrebare, copilul meu a picat la academia militara Sibiu la ofițeri, acum încearcă la maistri. Dacă nu reușește, îl trimite la soldat?

3 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Si care e intrebarea?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrea sa se angajeze ca soldat profesionist nu-l trimite nicaieri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In prezent armata nu este obligatorie. La soldati merg acei tineri care vor sa se angajeze ca MAC (militar angajat pe baza de contract) pentru a se pregati in domeniul functiei pe care va fi incadrat. Dar si acolo se dau ceva examene de intrare. Dupa terminarea stagiului de pregatire (perioada care seamana cu stagiul militar obligatoriu de mai inainte), va fi angajat intr-o unitate militara cat mai aproape de casa. MAC are program la fel ca si cadrele militare. Din aceasta pozitie poate incerca din nou la scolile militare de ofiteri sau mastri militari si subofiteri.