| Lolkkk a întrebat:

Am si eu o întrebare?
În ziua de astăzi se mai caută lăutari pentru muzică lautarească?
Mă refer la muzica la orgă
Întreb asta pentru că am o orgă acasă dar nu fac scoala muzicala sau ceva doar mai cânt uneori la ea pe acasă.
Să învăț mai mult la ea?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te mai stresa sa inveti pentru atat lucru, ca tiganii au profesionistii lor care stiu sa cante de-ale lor, iar romanii nu mai cheama pe la petreceri pe cei cu orga, acordeonul sau tambalul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se caută menelisti acum, nu lăutari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să învăț mai mult la ea? Da.

| KovacsB a răspuns:

Muzica adevarata lautareasca este pe cale de disparitie sunt la putere manelele cu cat mai multe greseli gramaticale si versuri fara sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineînțeles că poți să înveți! Muzica nu este la fel de populara ca în alte țari dar se canta!

| Dragobeta a răspuns:

Lautarii (lautari adevarati, nu manelistii) au scoala si stiu sa cante. Stiu si "bobitele". Adica notele. Stiu sa cante o melodie dupa portativ.