| OldStyle a întrebat:

Am si eu o intrebare..mai am inca 1 an si termin liceul si vreau o parere(ASE sau politehnica) :

merita sa mergi la ASE, in special pe management sau marketing. Toata lumea zice ca nu-i loc de munca si ai toate sansele sa nu faci nimic cu o astfel de facultate..pai daca termini cu medie de la 9+ nu cred ca se mai pune aceeasi problema...

Daca este cineva care a terminat ASE si stie mai multe as fi recunoscator.

Dar de politehnica ce parere aveti? m-as duce pe ing. autovehiculelor.....Pareri?

Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| Radix2000 a răspuns:

As recomanda politehnica. Daca termini ing. autovehiculelor poti fi angajat de catre firme de masini ce cauta ingineri si proiectanti. Daca faci politehnica nu prea cred ca vei gasi loc de munca in Romania, dar in strainatate cu siguranta.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E fix pix ca termini cu 9 sau cu 5.

niciunui angajator nu ii pasa de note.

Lor de pasa de activitatile in care te ai implicat in timpul facultatii, de proiectele la care ai participat, de felul in care te prezinti la intertiu, de cunostintele pe care le ai... nicidecum de nota

| neutrino a răspuns:

Ambele variante sunt bune, acum mai depinde si de calitatile tale. In ceea ce priveste locul de munca, tu ai perfecta dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietene cu managementul, poti face multe; sunt suparat pe cei care considera ca daca ai terminat ASE-ul esti contabil, sau ceva de genul: eu am terminat management aici si securitatea informatiei in USA; deci pe partea de ASE, lucrezi cate ceva la maim multe foirme dupa care poti merge pe o cariera de consultant de afaceri. Iei firmele de pe aproape faliment si le aduci la profit sau productivitate, angajezi personalul de care ai nevoie, pentru asta, iti faci o echipa, fiecare cu domeniul sau. Nu conteaza ce spun altii despre Management, eu am terminat cu 10, dar nu am stat prea mult pe la firme angajat pentru ca aveam alte planuri. Pe consultanta este altceva: investitie mica si rezultate maxime. Intereseaza-te cam cat castiga un consultant fiscal de exemplu. Pe autovehicule Rutiere la Facultatea de Transporturi, poti sa ajungi pe la Registrul Auto Roman ( RAR) si este un post caldut, dar nu vei avea satisfactii. Ca proiectant este greu sa reusesti: intara nu se pune problema, iar pe afara locurile sunt limitate de numarul de firme care produc autovehicule. Cate sunt? putine. Gandeste-te la cate marci de masinic cunosti? Te-ai duce in Japoniia sa proiectezi pentru Toyota de ex? Eu zic ca nu...maia ales ca ei externalizeaza din servicii foarte mult. Gandeste-te la ceva mai liberal, sa nu depinzi de un serviciu 9-17. Nu gasesti libertatea financiara, cu un job intr-un loc toata viata. Asa au fost invatati parintii nostri ce-i drept, dar vezi tu ca vine un val de "independenta financiara" de pe afara. Alegerea iti apartine, eu doar am punctat cateva aspecte.

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Ca idee generala, fiecare meserie are locul ei. Mereu o sa fie nevoie de medici, ingineri, manageri etc.
Un job cu siguranta o sa gasesti daca stii unde sa tintesti. Ideal ar fi sa faci ceea ce iti place si mai ales, unde si cum te vezi. Nu e ok sa faci o facultate sau o meserie doar pentru ca se castiga bine.
Imagineaza-ti un moment... faci ceva ce iti adue bani dar...nu prea iti place.

Seara frumoasa!