| nyoentox2002 a întrebat:

Am și eu o întrebare! Merge să îmi cumpăr mașina fară acte fara înmatriculare nimic?
Mă refer că mă gândeam să îmi cumpăr mașină de exersare să conduc pe deal,nu contează de care,poate sa fie și un Tico, o mașină de vreo 2000 lei,că sa mă perfecționez in condus, că dacă vrei o mașină bunicică o sa îmi trebuiască cel puțin 2000-3000-4000 euro!

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masina nu e ca si cum ai alege o bicicleta, necesita acte si legalitate astfel intri in penal.
Cu totii am fost incepatori si nu ne-am luat o masina doar pentru antrenament si alta de buna happy
Eu chiar am inceput pe o limuzina si inca mai am momente cand mai am de invatat de exemplu sunt bun de tot pe garare cu spatele si de nota 7/10 pe parcare laterala; desi am trecut de 200k km, in ochii soferilor cu experienta prin afara care au trecut lejer de 1 milion de km, inca sunt si eu lipsit de marea lor experientawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cine e fraier sa îți de-a mașină fără acte? Tu sa o distrugi pe câmp și el sa plătească în continuare taxe

| nyoentox2002 explică (pentru suntserios):

Pai nu poate să scoată mașina de la primărie să zica că nu mai merge cu ea? sa îi scoată numerele de înmatriculare? adică să nu merg pe drumurile publice, la asta mă refer, eu știu să conduc în mare parte că sunt la școală de șoferi și am picat traseul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Merge, dar nu merită.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, poti cumpara o masina neinmatriculata. Te sfatuiesc sa iei una radiata, care are cateva acte, pentru a o putea justifica. Altfel mai zice careva ca e furata laughing
Eu de exemplu am doua masini radiate in curte, functionale. La una i-am predat eu numerele, la cealalta i le-am inapoiat proprietarului, si a radiat-o el.
O masina fara acte de la un necunoscut, nu as lua.

| nyoentox2002 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Zic fara acte că nu vreau să plătesc taxe ca să conduc pe deal! la asta mă refer

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru nyoentox2002):

Inseamna ca n-ai inteles nimic.

| Frank51 a răspuns:

Vrei să te perfecționezi la condus pe un deal? Prietene pe ce planetă trăiești?

| nyoentox2002 explică (pentru Frank51):

Pai mai am probleme la plecarea de pe loc

| Frank51 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Și te-ai gândit că rezolvi asta pe un deal?

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, nu ai cum să circuli cu o mașină "fără acte, fără înmatriculare". Chiar dacă spui că o conduci doar "pe deal", tot va trebui să mergi la un moment dat pe un drum public ca să ajungi acolo, ceea ce este ilegal.

În al doilea rând, 90% din dificultatea legată de condusul mașinii nu este dată de comenzile mașinii (alea se învață foarte ușor), ci de condusul mașinii în trafic. Să accelerezi, să frânezi și să învârți volanul e simplu. Să faci asta corect cu o mie de mașini în jur este mai dificil.

Tocmai de aia lecțiile de condus se fac în trafic, nu doar în poligon.

Dacă mergi cu mașina "pe deal" nu vei învăța absolut nimic despre condusul în trafic, deci nu te va ajuta cu mare lucru. Ba din contră, îți poate crea niște obiceiuri foarte proaste, de exemplu acela de a nu te asigura.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Doar la cimitirul de mașini găsești așa ceva. Dar tot e ilegal, fiind radiată