| KoulourisKostas a întrebat:

Am terminat absolvent facultate de stomatologie la 2000 la UMF Iasi. Vreau sa studiez la facultate de farmacie. Trebuie sa studiez 5 ani sau pot sa dau examenele numai la cursurile ca imi lipseste?

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Intreaba la facultatea de farmacie, pe aici nu cred ca stau angajati de la facultatea respectiva sa iti poata da un raspuns corect.

Asa dupa datu cu parerea, eu zic, ca trebuie sa faci alta facultate, aia de farmacist, pentru ca stomatologia nu prea are a face cu farmacia.
Daca stiai ca nu-ti place, ori ca nu te pricepe, de ce ai facut stomatologie? Trebuia sa mergi de la inceput la farmacie, desi eu stiu ca dentistii fac bani buni, bine asta daca esti priceput.

Sa dai examene doar la cursurile care iti lipsesc intrebi tu? Eu cred ca iti lipsesc toate cursuriloe de farmacie, pentru ca tu ai facut altceva.
Daca ar fi fost ceva legat tot de stomatologie, cred ca poate mergea cum spui, dar asa, nu prea cred.

Oricum mergi la facultatea respectiva si intrebi acolo, o sa te lamureasca aia.

| Eireann a răspuns:

Probabil o sa poti sa echivalezi cateva cursuri dar trebuie sa te intetesezi la secretariat.

| Devlinke a răspuns:

Va trebui sa faci toti cei 5 ani. Dar atentie la varsta! Stiu ca medicina generala nu mai primeste dupa o anume varsta. Nu stiu daca si la farmacie e la fel.

| dullcat a răspuns:

Verifica ce scrie pe siteul facultatii respective sau intreaba direct la secretariat.Succes!