| FlorinCiokan a întrebat:

Am terminat clasa a 10 a. La profil Mecanica. Ce diploma pot primi?

3 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

O sa iei o diploma cum ca ai facut 10 clase, atat!

| Dugalle a răspuns:

Diploma ca ai facut 10 clase cu specializarea mecanica.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

O diploma ca ai absolvit 10 clase, alaturi de o calificare, ceva de genul "lacatus mecanic".
Daca stai pana in clasa a 12-a (sau a 13-a, depinde cate sunt), vei da un examen de atestat, prin care te vei numi "tehnician auto". Prin diploma asta se inteleg mai multe, e un inceput bun.
Daca ai bacalaureatul, poti face niste cursuri de formare, care sa te faca aproape inginer, fara facultate.
Daca nu ma insel, poti primi si un atestat pentru efectuare ITP (foarte banos loc de munca). Asta dupa liceu.