| benga94 a întrebat:

Am terminat profesionala, m-am hotarat sa imi continuii a 12 si a 13 a sa termin liceul,nu stiu pe ce sa ma axez,o meserie ceva de baza care sa fie si cit de cit profitabila,de bac nu se pune problema ca nu cred ca am sanse sa il iau, asa ceva numai cu liceu sa fac o calificare de ceva, o scoala de 1-2 ani nu stiu de ce sa ma apuc am 22 de ani sunt baiat,e greu in Romania, am inceput sa imi dau seama ca e bine sa ai o meserie zic eu ca nu e tirziu inca, astept parerile voastre!

4 răspunsuri:
| Ckarmen a răspuns:

Bună intrebare eu sunt eleva la liceu cu profil tehnologik bucatarie ospatarie turism eu cred ca se castiga destul de bine daca iti place ce faci eu anul asta intru a12a si sper fata de tine sa iau baculhee hee parerea mea ca niste cursuri de ospatarie nu strica la sfarsit vrei primii o diploma si un atestat care sunt recunoscute si in afara happy

| gabriela2201 a răspuns:

Buna! pentru cursuri de calificare incearca aici
:http://cursuridecalificare.ro/,orientativ. Poti sa faci un curs de bucatar sau pe domeniul constructiilor,astea doua sunt cautate si la noi si in afara (Italia, Germania). Din pacate in prezent nu mai sunt meserii din care sa fii sigur ca vei castiga si maine cat ai ocazia sa castigi azi,asa ca e mai bine sa te apuci de treaba in mai multe domenii; sa stii si o meserie-zidar,patiser,sofer...,dar sa stii si cate ceva de vanzari,sau de cum se intocmesc avizele,chitantele, facturile,adica partea asta cu hartogarie. Apuca-te si de o limba straina,sa poti sa o vorbesti la nivel conversational:engleza sau germana, vezi ca sunt si oferte pe site-uri de reduceri. Poti sa cauti loc de munca sa faci rost de bani pentru cursuri:soferie, incarcare-descarcare marfa, fast food, vanzari. Gasesti o gramada. Pentru baieti mereu se gaseste mai usor decat pentru fete, trebuie doar sa ai curaj si sa fii indraznet. Incearca sa inveti si pentru bac, e pacat ca faci atata timp liceul si sa nu ai diploma dupa; multe meserii iti cer si bac-ul. Din ce oras esti? Poate te pot ajuta pentru liceu; poti sa-mi trimiti un mesaj si mai vorbim.

| mixxjim a răspuns:

Daca in domeniul alimentatiei nu te tenteaza - ca bucatar, de exemplu, ai macar mancarea asigurata mereu - te poti gandi si la electrician sau instalator de instalatii sanitare - chinul de pe lume sa gasesti un instalator daca ti se strica chiuveta, de exemplu. poti sa pui si apometre, si centrale termice, in timp aduni cunostinte din mai multe domenii si iti extinzi cunostintele si implicit sansa de a face bani. astia sunt cautati si prin strainatate, instalatorii sunt o problema de cand lumea si cat e lumea, nu stiu de ce :)) poti sa gasesti aici o lista si cu alte cursuri de calificare pe mai multe meserii, poate te inspira si altceva, si daca esti din Bucuresti poti sa si mergi la cursul ales http://www.ucecom-spiruharet.ro/cursuri.php. succes!

| iordanP a răspuns:

Poti sa incerci niste cursuri de calificare la ascendis http://ascendis.ro/certificari, poate te pot ajuta sa iti gasesti ceva potrivit tie.