| NarcisEu a întrebat:

Am tot auzit ca e greu sa intri la jandarmi sau ca soldat in armata,fratilor ca soldat nu ai nevoie nici de bacalaureat, de unde le scoateti? Da intr-adevar pentru o fata e greu dar pentru un baiat nu e, proba sportiva e penibila pentru barbati iar proba scrisa nu e ca si cum ai da la medicina.

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Da, pentru foarte multi tineri de astazi este greu sa treaca probele pentru a intra in armata.
Ai dreptate ca nu dai proba ca la medicina, dar intrebarile sunt diferite, iar la medicina nu dai proba fizica, examen psihologic si medical decat sumar.
Ca sa intri in armata trebuie:
1. Sa fii sanatos. La aceasta proba cad multi. Astazi tineretul este din ce in ce mai suferind, deoarece au un trai nesanatos: mancare, miscare etc.
2. Sa ai un psihic sanatos. Si aici cad o buna parte.
3. Sa ai rezistenta fizica. Asta nu se capata stand in fata calculatorului sau pe telefon. Nici macar facand exercitii pentru dezvoltarea masei musculare.
4. Sa stii sa vorbesti romaneste. Asta nu se invata pe calculator folosind abrevieri. Sa stii sa porti o discutie libera.

| NarcisEu explică (pentru mi25):

Am dat admitere la jandarmi m-au picat pe fisa medicala dar pentru o chestie penibila,eu daca am dat pot vorbi in cunostiinta de cauza,nu erau multi care picau la fisa medicala si oricum alimentatia are un rol foarte mic, depinde de organism daca se imbolnaveste sau nu, nu depinde mult de alimentatie, pot vorbi din nou in cunostiinta de cauza, am avut probleme de sanatate fizica cu mancat fara zahar cam 2 ani, zahar daca am avut o luna din astia 2 ani cand am consumat si eu pe ici pe colo.La psihic sanatos cine spanac pica? cunosc oameni cu anxietate care au luat, deci n-are treaba, numai sa n-ai halucinatii! sa ai rezistenta fizica? la armata cand am dat o proba dar am picat-o pe a doua, nu m-am pregatit deloc, absolut deloc laughing, e si greu sa faci un traseu de 2 bani si 2km in 10minute4. nu intreaba nimeni de vorba decat la armata dar un interviu pe care il iau toti.

| mi25 a răspuns (pentru NarcisEu):

1. Nu, problemele medicae pentru care se cade la vizita medicala nu sunt penibile. Este un barem care a fost facut in urma multor cercetari si a experientelor din activitatile desfasurate.
2. Alimentatia are un rol important in in formarea si mentierea unui corp sanatos. Tu vorbesti din experienta ta, eu iti spun ce scriu studiile de specialitate ca rezultat al cercetarilor si experientelor de-a lungul anilor.
3. Testul psihologic este specific fiecarui domeniu. Iti dau doar un exemplu: daca esti impulsiv nu esti bun de jandarm, daca esti fricos asisderea.
4. In structurile militare se recruteaza tineri care au conditie fizica. Acele bareme sunt minimale. De aceea am spus ca multi tinerii de azi sunt slabi pentru a fi luptatori. Chiar daca ai muschi ca nu stiu care culturist, nu esti bun ca luptator, daca nu ai conditie si rezistenta fizica.
4. Interviul are un anumit scop. El difera de la structura la structura si in functie de institutia militara unde dai examen.
In incheiere, te rog sa nu te superi, dar tu nu cunosti scopurile unui examen de recrutare in institutiile militare.