| Mateeeeo342 a întrebat:

Am trecut clasa a 10 a la invătămant profes. Dual pe partea de ospătar-bucătar și ma pasionează foarte mult domeniul programării si am primit sfaturi ca sa ma transfer la un liceu pe mate info și sa urmez o facultate de informatica sau ceva de genul. Insă eu nu prea mă am bine cu matematica mai deloc, ce imi recomandați?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Dacă te pasionează programarea, dar nu ești confortabil cu matematica, poți încerca să studiezi individual sau sa iei cursuri suplimentare.
Ai putea lua în considerare o facultate de programare care nu necesită un nivel ridicat de matematică, cum ar fi designul web sau dezvoltarea de software.
Mult succes in continuare! happy

| Mateeeeo342 explică (pentru anonim_4396):

Exista o facultate de design web si daca da imi poți recomanda una?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mateeeeo342):

Strict pentru web design nu poate fi o facultate pentru ca pur si simplu nu cred ca ar fi suficienta materie. Insa stiu ca exista universitati care doresc sa introduca sectii legate de tot ce tine de web, deci mai mult decat web design.

Ca idee, cei mai buni graphic designeri (nu web) cu care am lucrat in România ori au ieșit din UNARTE, ori s-au dezvoltat pe cont propriu. In rest, din Austria și Germania, sunt inși care vin de la domenii de CS & Engineering, Business și specializări de publicitate.

La universitățile din România nu te învață nimeni ce ai învața singur, aproape gratis, în multe weekenduri petrecute lucrând in ce te interesează. In orice domeniu borderline artistic se angajează pe bază de portofoliu.

Pe de alta parte, considera ca o să înveți mult de la alții. Caută o comunitate buna pe ce vrei sa înveți, pentru ca meseria asta se construiește pe baza de lucru și feedback. Dacă ești din București, uita-te pe ce fac aia de la DevAcademy. Au cursuri de formare gratis, iar cei care îndrumă acolo sunt buni.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai programare fara matematica nu exista, fiindca matematica este obiect de baza.