| ViolaTM a întrebat:

Am un nou loc de muncă de 6 zile. Sunt foarte nedreptăţită. Toată lunea e şefa mea, pentru că sunt nouă şi pe lângă faptul că se ţipă mai şi fac mai mult ca restul. Cât timp aţi sta voi aşa? Cineva a zis aşa e in primele 3 luni. Cât aţi sta aşa? Să mai merg să nu mai merg?

Răspuns Câştigător
| Wheizii a răspuns:

In viata nu fugi de probleme, le infrunti, esti testata sa vada daca ai atitudine, NICIODATA sa nu lasi pe nimeni sa tipe la tine daca nu ai facut nimic...treaba e simpla..lumea tipa la tine pentru ca nu te respecta, de ex. daca maine sefu/sefa tipa la tine fara motiv, atunci ii spui pe un ton raspicat de ce nu are dreptate si ca tu nu esti sacul lor de box emotional pe care pot sa-si verse nervii, in cazul in care tu chiar nu faci treaba buna la jobul tau, atunci au un motiv sa tipe la tine. DAR daca tu iti faci treaba bine si tot se tipa, atunci e cazul sa iei atitudine si sa vorbesti pe un ton raspicat inapoi. Gandeste te asa, daca tu iti dai demisia ca tipa lumea la tine, nu rezolvi nimic?! ce crezi ca o sa te astepte la urmatorul job. BAFTA

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cine a zis asa e un sclav nenorocit. Daca sunt magari de la inceput, vor fi magari si pe viitor. Fie umple-le frigiderul de carne la toti si poarta-te asa cum se poarta ei cu tine, fie dispari de acolo. Ar fi totusi util sa ne zici si ce faci. Una e sa servesti la o terasa de cartier, alta e sa lucrezi intr-un call center sau ceva de genul.

| alina2k18 a răspuns:

Ehhh, in real nu e ca pe TPU aviz amatorilor laughing
Sefa vrea sa se impuna, da-te si tu bine pe langa eawinking taci si inghite mai bine zis asta daca nu ai alta oportunitate, deocamdata.
iN maxim 1 luna daca te vede ca esti fata de treaba si muncitoare si faci ca ea se mai inmoaie, arata-te interesata si intreab-o diverse chiar daca te doare in... laughing
Daca si dupa timpul asta tot a naibii e si tot faci mai mult ca restul si nimic plange-te si tu mai suswinking

| ViolaTM explică (pentru alina2k18):

Nu doar şefa ţipă şi colegii. Lucrez la o patiserie. Şi de când am venit eu fac toată curăţenia, în toată patiseria.şi trigoaneke cu brânză, foietajele, aliatul de covrigi, curăţ ceapa, nine nu îşi duce tava în frigider o duc eu pebtru toţi. M-am săturat deja. Lipsă de respect. Şi azi în sfârşit am avut o reacţie, pentru tot criticau felu Ij care am spălat frigiderul, şi le-am zis, eu cred că bine, pe un ton răstit şi au zis că mă spun la patron. Că nu e normal să ţip la ei. Dar ei de 6 zile ţipă la minem

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In România funcționează principiul bătaie de joc. Însă de ce să nu-i confrunți pe toți? happy
Știu ca e greu in România sa câștigi un salariu decent, și mai ales să muncești ca un sclav pentru burtoși. Personalul vrea sa impună ritmul in sângele tău "respecta ca sa fii respectat" pana când ajunge la forma de abuz in serviciu.

Oricum, decât sa dai din lac in puț...mai bine te chinuiești așa pana când le vei arată ca esti mai mult decât competentă pentru acest job happy

De fapt, vorbesc prostii. De ce nu faci ce nu-ți place? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am dus si am vorbit cu directorul. A chemat cateva persoane si le-a intrebat cum se poarta sefa cu ei, au avut raspunsuri identice, asa ca au dat-o afara laughing. Nu e normal sa se poarte asa cu tine, te imbolnavesti sa lucrezi in asa stres, spune-le ca daca au de gand sa urle si sa se comporte cu tine de parca ai fi un gunoi pleci. O sa se kake pe ei.

| Raducons a răspuns:

Din pacate asa este peste tot cand esti nou si nu se va intampla nimic pentru ca pentru ei esti noua si peste un an. Daca nu te respecta,si cred ca nici cu banii nu sunt darnici lasa-i,altii la rand. nu trebuie sa profite nimeni de tine, stai luna asta si te muti pana gasesti ceva ca lumea. Doar nu mergem la munca sa imbolnavim pentru nimic, sunt cazuri de te duci cu placere, abia astepti sa vina a doua zi. O luna rezisti si dupa vezi tu doar esti in TM, ai de unde alege.