| katarsis a întrebat:

Am un vis pentru care lupt din greu. As vrea sa intru in armata SUA. Am reusit cu greu sa obtin un green card. Ar fi acesta un avantaj? As putea sa imi indeplinesc visul, voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce obții cetățenia, dacă mai ai vârsta și fac recrutări. Avantaje sunt, chiar să și mori într-un teatru de război.

| irina4219 a răspuns:

Nu sunt în măsură să îți răspund fiindcă nu am cunoștințe în acest domeniu, dar pentru ultima întrebare chiar îți pot răspunde. Sa nu mai spui niciodată "As putea să..." fiindcă orice e posibil, dacă crezi cu adevărat că o poți face. Daca cu adevărat vrei sa faci ceva și faci tot ce poți pentru a face acel ceva, atunci da, o sa se îndeplinească. Și visul meu era acum un an doar un vis. Iar acum e realitate. Nu spun doar ca să mă aflu în treabă, vorbesc serios. Nu uita că în viață ești ca pe aripile vântului. Tu decizi daca zbori unde vrei tu sau daca te lași în voia vântului. Dar când chiar îți dorești ceva, știi deja în ce direcție sa zbori. Doar ai încredere în tine, o sa reușești!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mergi acolo. După 5 ani poți cere cetățenie. Dacă ți se acordă, pe situri faci cereere și vezi ce ți se răspunde.