| kitkat2 a întrebat:

Am vazut ca multi dintre voi mi-ati raspuns ca medicina merita facuta, desi eu nu inteleg ce e atat de avantajos la aceasta optiune. Adica sa stau cel putin 10 ani pe banii parintilor(ceea ce apropo nu le-ar conveni deloc) facand medicina si apoi sa plec in alta tara cica, dar cum dragii mei? Nu realizati ca n-o sa am niciun ban cu care sa plec in alta tara? Credeti ca hop faci medicina aici 10 ani cel putin de studiu si apoi pleci in alta tara? Cu ce, unde si cum?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie sa stai pe banii parintilor, poti sa-ti gasesti ceva de lucru la domiciliu in facultate. Iar dupa 6 ani de facultate, vei lucra ca rezident, deci vei avea salariu.
Sa stii ca nu totul se masoara in bani. Medicina merita facuta fiindca este o meserie frumoasa, care te face sa te simti implinit si in care te bucuri de rezultatele minunate ale muncii tale. Daca vrei sa pleci in alta tara, Norvegia si Suedia primesc anatomopatologi, radiologi, anestezisti, medici de laborator fara cea mai mica problema, ofera cursuri de limba platite, domiciliu cu chirie modica, loc de munca pentru sot/sotie, etc

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îți alegi facultatea pe care o poți termina, te vezi capabil de a face ceva, etc.
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai mare dreptate ce spui, dar stai doar 6 ani pe banii lor ca rezidentiatul se plateste. asta e sistemul de medicina din Romania, insa daca rabzi si termini rezidentiatul, eventula iti faci un cabinet privat ajungi sa castigi destul de bine

| valentino52 a răspuns (pentru suntserios):

Esti contient ca pentru a iti deschide un cabinet privat iti trebuie o investitie de minim 80 000 euro? Daca nu te angajezi la cineva. Spre exemplu si eu care nu am facut medicina daca vreau imi fac cabinet si angajezi absolventi care au terminat medicina si cauta un loc de munca pentru ca nu isi permit sa isi deschida propriul lor cabinet.

| kitkat2 explică (pentru valentino52):

Exaaact sau oare el e constient cand zice "Ai mare dreptate ce spui, dar stai doar 6 ani pe banii lor ca rezidentiatul se plateste... daca rabzi si termini rezidentiatul, eventula iti faci un cabinet privat " ca un medic rezident castiga maxim 10 milioane pe luna, care se duc si pe mancare si pe alte treburi. Daca ar fi sa facem un calcul in cati ani ar putea cineva sa-si deschida un cabinet....nici nu vreau sa ma gandesc care ar fi rezultatul. Nu e chiar asa cum crede toata lumea hop hop faci facultatea de medicina si gata, ploua cu bani si cu cabinete laughing chiar nu inteleg de unde a aparut ideea ca faci medicina si apoi e totul minunat. In fapt, e un drum greu si singura satisfactie pe care o poti avea din acest drum e cea pe care a zis-o Brigaela.

| maria6 a răspuns:

Daca simti ca medicina e pentru tine, te indrepti spre ea, nu conteaza cate sacrificii vor trebui facute.(Nu compromisuri, nu ilegalitati). Daca te atrage alta profesie, e bine sa-ti urmezi visul. Numai tu stii ce simti.

| Alphabeat a răspuns:

Trebuie sa alegi o facultate care iti place si iti trebuie un pic de ambitite.