| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

Am vazut ca un supermarket "Central" dintr-o zona invecinata angajeaza "lucrator comercial". Mi-ati putea spune in ce consta acest job? Presupun ca nu implica vanzare la casa de marcat, nu stiu daca m-as descurca. Dar oare ce studii ar cere, 11 clase de profesionala sunt indeajuns?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu, daca e afisat lucrator comercial, e un termen mai pompos pentru manipulator de marfa, baiat ce aranjeaza pe raft, aduce marfa din depozit.
Ajung si 8, in domeniul asta chiar nu conteaza, cu cat ai mai putine, ei se bucura - si tu musti din pumn cand vezi fluturasul. Simple as that.

1 răspuns:
| JustCosmin a răspuns:

Activitatea lucrătorului comercial
-asigură curațenia la locul de muncă înaintea începerii și după terminarea activității;
-pregătește echipamentele, mărfurile și documentele necesare desfășurării activității;
-menține aspectul estetic și promovează imaginea punctului de vânzare;
-întâmpină clienții și răspunde nevoilor acestora;
-vinde produsele/serviciile firmei angajatoare și completează formele de plată;
-încasează banii;
-întocmește și raportează situația vânzărilor;
-aplică normele de calitate în domeniul său de activitate;
-aplică normele de igienă sanitar-veterinare și de protecția mediului în activitatea desfășurată.
Daca este in regula pentru tine, poti incerca sa depui un CV.