| verona333 a întrebat:

Anul acesta termin liceul si nu stiu ce sa aleg medicina sau psihologia, nu pot sa ma decid.Cum credeti care e mai profitabila si mai avantajoasa din aceste faculati? Ce Universitati din Chisinau imi puteti propune in aceste domenii si care sunt avantajele lor? ajutati-ma va rog!

2 răspunsuri:
| Melody a răspuns:

Daca crezi ca poti rezista acestei facultati, alege Medicina! De acolo, te poti specializa mai departe in Psihiatrie, cea mai apropiata de Psihologie, ca vad ca esti atrasa si de domeniul asta. Dar ia in vedere si faptul ca Psihologia o termini in 3 ani, pe cand Medicina dureaza 6 ani, cu medicina ai sanse la un post bine platit, dar acelasi lucru este valabil si in cazul psihologiei daca te decizi sa lucrezi in resurse umane de exemplu, desi domeniul e destul de vast, in ciuda aparentelor, si iti ofera multe si diferite posibilitati. Sau... in ambele cazuri iti poti deschide propriul cabinet, dar desi par asemanatoare, alta legatura intre psihologie si medicina in afara de psihiatrie nu exista. In prima lucrezi cu sufletul, in a doua cu trupul. Un medic trebuie in primul rand sa fie responsabil, sa iubeasca oamenii si sa salveze cat mai multe vieti. Acelasi lucru e valabil si pentru un psiholog, exceptie faptul ca el nu salveaza viata omului, ci il invata sa isi dobandeasca, sa isi mentina sau sa isi imbunatateasca sanatatea psihica, echilibrul, fericirea, normalitatea. Bafta in a lua decizia cea buna!

| smileforme_3045 a răspuns:

Daca iti place medicina parerea mea e sa te duci acolo, in ziua de azi am inteles ca se intra si cu 6, dar pe mine ma ingrozesc cadavrele pe care trebuie sa le diseci de aia nu vreau sa ma duc la medicina, dar daca tu ai de ales intre medicina si psihologie te-as sfatui medicina(chirurg plastic sau ginecolog) ti se plateste si rezidentiatulhappy adica perioada in care stai in practica.esti platit ca Medic Rezident happy fundita?puppy dog eyes