| MoonWalkingPhenomenom a întrebat:

Anul asta termin liceu si m-am gandit sa merg la UBB Cluj la Litere. Nu m-am decis inca intre engleza-romana si romana-engleza. Probabil o sa incerc la ambele. Am vazut ca admiterea la domeniile din cadrul facultatii are loc pe 18 iulie. Oare cele doua admiteri se intercaleaza intre ele sau au loc in ore diferite?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romana engleza sau engleza romana?
Mai bine nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti sugerez sa studiezi limbi straine cautate, olandeza, norvegiana, daneza.
In ziua de azi angajatorii cauta abilitati, nu diplome asa cum se intampla in urma cu 25 de ani cand toti cei care terminau facultatea se angajau, indiferent de ce facultate au facut si indiferent de cat erau de pregatiti.
Acum lucrurile nu mai stau deloc asa.
Nu o sa intereseze pe nimeni ca tu ai studiat literele daca vrei sa ajungi traducator. Traducator poate sa devina oricine stie sa traduca. Si crede-ma, in ziua de azi cam toata lumea stie engleza.
Eu am vorbit cu un profesor de la facultate care preda engleza. Omul a fost sincer si mi-a spus ca ii vede pe studentii lui dupa ce au terminat facultatea pe la Kaufland si McDonalds. Motivul e simplu, posturile din educatie sunt blocate. Tu vei avea sansa sa te angajezi ca profesor in orasul tau in contextul in care un profesor moare sau iese la pensie.
Si daca mor profesorii si ies la pensie, tot trebuie sa concurezi cu cativa mii de insi care vor si ei locul ala la catedra.
Asta e adevarul!
Cerceteaza bine inainte sa faci o decizie pentru 3 sau 5 ani de zile.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!--- sper sa ia aminte de argumentele tale si sa nu faca o asemenea alegere.