| Monyyyyy a întrebat:

Ar avea rost sa fac postliceala? Am șanse sa ajung asistenta in străinătate? Am vazut ca au nevoie.

2 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca e sa mergi spre Germania, acolo vei mai reface cursurile lor de specializare ca asistent medical, caci anumite cursuri sau facultati nu sunt recunoscute. Una ca trebuie sa inveti foarte bine limba lor sa ajungi la un modul de conversatie foarte bun, adica B2 si apoi urmarea cursurilor. Abia apoi poti lucra.
In schimb, in Anglia din cate am auzit de la o prietena, ea fiind deja asistenta medicala in Romania a plecat spre aceasta tara si a putut sa munceasca, desi si acolo trebuie sa stii limba la un nivel destul de satisfacator. si sa ai deja o experienta pentru a putea lucra in clinici. Mai multe detalii in acest articol poti gasi https://www.realitatea.net/......87890.html

| Elena9328 a răspuns:

Eu sunt in Belgia.
Ca asistenta, insa sa devii direct asistenta, trebuie sa știi bine limba, si toate sunt pas cu pas.
Lucrezi si infirmier si asistent.
Dar merita doar daca ești cu cineva.
Singur, mai greu.
Chiria e cam scumpa.