| anonim_4396 a întrebat:

Are cineva vreo idee de făcut ceva în țara aceasta!? Mă gândeam să ne unim mai mulți cu idei să facem un club unde sa muncim împreună pentru a realiza ceva! Un produs sau un serviciu din care să avem cu toții de câștigat. Iar totul sa se bazeze pe acțiuni. S.A.

De exemplu eu mă pricep la pneumatică, electrică, electronică hidraulica.
Poate că tu te pricepi la vânzări.
Poate că altul este avocat.
Poate că altul se pricepe la tăiat sudat și îndoit tablă.
Poate că altul se pricepe la obținerea de autorizații.
Poate că eu am multe scule piese și unelte necesare realizării unui prototip.
Poate că unul dintre voi știe să prezinte unui hotel o soluție prin care un robot pe care îl fabricam noi să înlocuiască recepționerul la cazarea in hotel scrierea de fisa și înmânarea cheilor de exemplu.

Sau poate că eu am toate cunoștințele, abilitățile, piesele, componentele, softurile tot ce trebuie pentru realizarea unui sistem de alarma care să aibă 4 butoane in baie și bucătărie să anunțe vecinii și voluntarii de la crucea roșie din zona de pe raza de 500 m...
Să descuie ușa automat.
Exemplu butoane:
M-am înecat. Hemoragie sânge infarct, incendiu, alte urgente.

Iar acest produs să aibă și senzori de foc radiații, inundație și să îl înștiințeze pe abonat în caz de cutremur.

Acesta este doar un exemplu.

Dar se pot realiza multe.

Așa că eu cred că împreună putem realiza mai repede mai bine lucruri de cat de unul singur.

De exemplu eu pot pune la dispoziție un birou și curent electric.

Poate că altul știe să fie manager de firma să facă firma să găsească sponsori pentru a investi în realizarea pe banda rulanta a produselor, lucru la care eu nu mă pricep cu birocrația...

Răspuns Câştigător
| cehos69 a răspuns:

Eu ma pricep pe partea tehnica.
strunguri automate\comanda numerica si prese hidraulice
Sincer e una dintre cele mai interesante intrebari si chiar foarte buna, bravo.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asa ceva nu merge in Romania

| Violleta2022 a răspuns:

Ideea este buna, dar trebuie pusa intr-un ziar local, in orasul tau, atat tiparita cat si afisata online, fiindca ai nevoie de colaborare locala, munca fizica neputandu-se pe sarite la zeci si sute de km.

Este primavara si este enorm de mult de munca prin parcuri si gradini. Poate vorbesti la primaria locala si te oferi voluntar, sau poate anunat Primaria o asmenea actiune...

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Când ai citit ultima dată un ziar de hârtie?
Eu în ultimii 30 de ani m-am atins în medie de ziare de hârtie în loc de hârtie igienică sau pentru a le pune pe rafturi sau pentru a proteja geamuri înainte de vopsire.

Rare ori am luat cate un ziar cu job-uri anunțuri de angajare pentru a ajuta câte un prieten

Am ajuns la concluzia că nici o faptă bună nu rămâne nepedepsită

| Violleta2022 a răspuns (pentru RxTx):

Mai ia de reciteste ce am scris mai sus, unde am mentioant: sa fie tiparita dar si afisata online!
Toate ziarele din ziua de azi au si o varianta online, pe website-ul lor!

Sa nu uitam totusi ca-n romani sunt mii de pensionari care inca citesc ziarele, nu au compuetr, asadar ai sanse foarte mari sa gasesti multi voluntari printre pensionari dar si printer tienrii care taie frunza la caini, ca nu au de munca.

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Am visuri mărețe de exemplu sa ajungem sa fabricam mașină de spălat cu garanție 100ani
Biciclete indistrictibile
Storcătoare de usturoi indistrictibile
Aspirator cu garanție 100 ani
Cuptoare de toate tipurile pentru toate aplicațiile demla cuptoare pentru ceramica dentara
Cuptoare pentru panificație simingerie patiserie
Cuptoare topire sticlă
Cuptoare topire metale Chrome nichel vanadiul aur argint
Cu garanție 400 de ani
Cuptoare casnice garanție 100 ani.
Panouri fotovoltaice pe alta tehnologie noua cu randament de 1000 de ori mai mare de cat al panourilor din ziua de azi cu garanție 60 ani.
Și multe alte chestii din astea care se pot realiza doar că nu se dorește să nu se mai strice.
Se poate fabrica și autoturism electric cu o perioada de viață de 100 ani fara sa conțină baterie cu substanțe chimice periculoase
Se pot fabrica baterii alternative pentru mașinile electrice care să nu conțină acizi și nici baze adică substanțe chimice alcaline
Baterii care nu au nevoie de nichel Chrome sau tâmpenii de metale imposibil de găsit
De exemplu exista de zeci de ani inele de ferită care se foloseau pentru fabricarea memoriilor RAM ce ar fi sa fie folosite pentru a imagazina energia pentru alimentarea autoturismelor.

Da și cu toate invențiile și lucrurile pe care le putem produce ar fi frumos sa stopam migrația
Să stimulam forța de muncă autohtonă oameni care s-au născut aici pe meleagurile acestea mioritice.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RxTx):

Hai sa-ti spun ceva ce nu stii din punctul de vedere a unui om de afaceri: nimeni pe lumea asta nu te va ajuta sa confectioenzi, sau sponsoriza sa faci masini de spalat durabile 100 de ani, fiindca ar deveni cea mai proasta afacere!
Totul se face cu garantie si termen de functionare pentru 5-10 ani, ca sa forteze consumatorul sa cumpere un utilaj nou, cand cel vechi s-a stricat, asa functioenaza lumea afacerilor!
Nimic tehnologic nu va fi bun peste 5-10 ani, fiindca tehnologia evolueaza si se fac bani multi din ea.
Nimeni pe lumea asta nu vrea sa faca ceva care sa foloseasc 100 de ani!
Tu ai mai folosii masinile de spalat de acum 100 de ani?
Alea facute din butoi cu maneta manuala?
Acelea sunt rezistente si acum, dar cine le mai foloseste?

Memoriile RAM de acum 10 ani nu se mai fabrica si nici aparatura electronica cu lampi de acum 30 de ani, fiindca acea tehnologie era greoaie si acum este perimata.
Tehnologia a avansat enorm si acum avem un mecanism cat palma care inlocuieste un computer, care inainte era cat peretele de mare si functiona poate 1-2 zile ca sa faca ceea ce azi face intr-o ora.
Nimeni pe lumea asta nu se va intoarce sa faca lucruri ca acum 100 de ani si nici sa dureze atat, fiindca tehnologia evolueaza si noi ne dorim lucruri performante.

Tu ai mai umbla intr-o caruta sau intr-o masina care mearga cu 10km/ora?
Ma indoiesc!

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Înțeleg.
Ce sa îți spun
Am un birou pe care nu l-am folosit deloc în ultimii 6 ani pentru că nu am avut nici cea mai mica idee de afacere.
Iar acum mi-a venit ideea aceasta sa găsesc oameni care să nu își mai firească să depindă de un angajator de un patron ci vor să facă cu mâna lor ceva și împreună să reușim să facem
Nu știu ce
Un storcător de usturoi indistrictibil poate
Dau și eu exemplu ceva orice
Dar din care sa putem câștiga
Unde sa putem veni cu idei
Si pe care să le punem in practica pentru a câștiga cu toții.

Nu țin neapărat să fac x sau y obiect

Dar caut sa fac o echipa în care sa nu fie cineva șeful patronul contorul să de bazeze pe implicare individuală
Toți să îl ajutăm pe unul dintre noi să își vadă proiectul împlinit
Pus pe piată
Apoi cu profitul obținut de la un proiect să putem sponsoriza alte proiecte
Până când ajungem un mic atelier făbricuță de producție
In care nu exista patroni ci toți sunt proprietari in mod egal

| Simpatic a răspuns (pentru RxTx):

Cand am auzit masina de spalat cu garantie de 100 de ani mi-a sarit gandul instant la regele inventiilor;)
https://www.youtube.com/watch?v=YWjk75zlffc

| RxTx a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am in mediul industrial componente care sunt fabricate să nu se distrugă
De exemplu electrovalve din lava vulcanică
Ventile pneumatice din lava vulcanică
Rulmenți cu perna de magneți care nu au piese care se freacă
Am pompe hidraulice care sunt garantate 100 de ani
Sunt multe componente din care poți să fabrici ceva care sa tina daca chiar îți dorești.
Exista materiale exista tehnologii.
Până la urmă am renunțat la ideea de a fabrica lucruri indistrictibile ci acum vreau sa fac un fel de Cooperativa meșteșugărească
Unde să ne unim mai multi și să facem ceva orice
Care să ne aducă fiecăruia măcar 4salarii / luna
Gen să câștigăm mai mult de cat am câștigat dacă am fi angajați

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu văd că te pricepi la spam și vorbit mult și prost. Cu abilități le astea nu prea ai ce face.

| raMLesS a răspuns:

Ma intreb de ce nu s-a gandit Elon Musk, Jeff Bezos sau majoritatea astora cu bani in banca mai multi decat venitul anual al unei tari si cu mii de ingineri pe toate domeniile la ceea ce ai spus tu... rolling on the floor rolling on the floor
Eu cred ca tu ai sansa sa creezi ceea ce ai propus doar prin recrutarea de angajati, chiar daca n-ai nici 300 de euro in banca... fii tu primul din lume care face asta, chiar daca suntem 8 miliarde, tu poti fii acela care poate aduce aceasta idee la realitate pentru ca nimic nu e imposibil si Never Give Up! rolling on the floor rolling on the floor laughing rolling on the floor

| RxTx a răspuns:

De exemplu am o idee minunata să fabricam un cuptor pentru cărămizi cu afișaj modern HMI pe care clientul sa își poată desena graficul termic
Cu monitorizare online și statistici vizibile și de pe telefonul mobil.

Hai sa zic că fabricam prototipul o bucată perfect funcțională dar ne trebuiesc oameni care să se priceapă la vânzări
Alții care să se priceapă la obținerea de marcaje C E
Și alte hârtii și birocrații care sunt necesare unui obiect pentru a putea fi vândut în UE.

Așa că trebuie să fim mai multi.

Eu bat câmpii aici cu un exemplu de produs dar poate că voi aveți o alta idee la care nu m-am gândit
O mașină de spălat rufe cu garanție 200 de ani
Sau cine știe ce alt lucru inedit

| johnnny123 a răspuns (pentru RxTx):

"Eu bat câmpii aici cu un exemplu de produs"

Tu nu bați câmpii doar aici. Asta este starea ta continua. Ești o mașină de bătut câmpii.

Poate ar trebui să te gândești cum se poate monetiza asta. Eventual poți să vorbești cu un teatru să te lase să faci un one-man-show intitulat "Aberații neîntrerupte", in care urci pe scenă și aberezi până când rămâne sala goală.