| SingleForOne a întrebat:

Ar fi greșit să spun că majoritatea (90%+) din job-urile de recepționer de hotel sau recepționer medical, la diverse clinici sau spitale, sunt ocupate de persoane de gen feminin, iar ca fiind bărbat ar fi destul de greu de integrat (luând în considerare doar calificarea, fără experiență)?

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Poate in Romania exista discriminarea asta destul de vizbil, pe langa multe altele, sau poate e ceva specific pentru un oras mic cu mentalitate ca atare, insa in orase mari sau alte tari clar nu.Totusi, eu imi amintesc ca am intalnit si barbati la receptiile hotelurilor, nu numai femei.Bafta.

| painecuzahar a răspuns:

Da, e gresit. Am lucrat ca barbat la 4 hoteluri pe receptie si am avut multi colegi de tura barbati. Nu ai de ce sa te integrezi greu, te duci, iti faci treaba si mergi acasa. Femeile nu sunt extraterestrii, nu inteleg gandirea asta.