| CMGeorge98 a întrebat:

Ar fi prea tarziu sa faci o scoala de mecanic / electrician auto la 25 de ani? Merita? Iti gasesti de lucru in domeniu?(din ce stiu nu se cauta pe nicaieri personal fara experienta)

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce sa fie tarziu?
Daca te pasionează și ai posibilitatea sa faci o noua calificare ...de ce nu?

| sierra1 a răspuns:

"sa faci o scoala de mecanic / electrician auto la 25 de ani,?"

niciodată NU e târziu, fă școala!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu e prea tarziu sa te apuci niciodata de ceva. Acest cerc vicios al cererii de experinta fara a fi dispus cineva sa te lase sa capeti experienta, inca exista, da. Dar poate ai noroc, trebuie sa incerci. Din ce am observat eu, romanii de rand inca nu isi permit sa cumpere masini noi in fiecare an, asa cum fac altii din alte tari, din foarte multe motive, deci automat le vor duce la service.Parintii mei si ei se chinuie cu o masina mai veche, la fiecare cateva luni o trimit la mecanicul auto.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Niciodata. Gasesti, clar. Iti faci tu ceva eventual.

| Frank51 a răspuns:

Se caută super mulți electricieni și mecanici, plus că foarte repede poți prinde experiență, vârsta e irelevantă.

| SingleForOne a răspuns:

De recomandat este să te duci la agențiile de cursuri de formare care oferă posibile recomandări pentru locuri de muncă, deși sunt destul de rare.
Dar, de meritat, da, chiar se va merita pe viitor. Fără experiență cam greu, dar tot posibil. În cel mai rău caz fie aștepți o perioadă de timp sau ar fi să te muți în altă locație.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu, mecanica este o treabă destul de serioasă și necesită ceva dexteritate și "învățare" asiduă, deoarece nu prea o văd o muncă despre care să spui "o mai învăț pe parcurs în timp ce lucru". Clar experiența ți-o iei de la work, dar ceea ce vreau să spun că studiul și chiar timpul dedicat lui, îl văd unul de durată. Așa văd eu lucrurile (clar eu doar spun ce văd) în final ție îți rămâne să alegi ceea ce vrei tu și te face pe tine fericit, dar evident măcar 5% să ții cont și de sfaturile pe care le primești de la alții. happy
Revenind, mi se pare că dacă te apuci la 25 de ani de a da pentru poliție sau drept, sunt doar noțiuni teoretice și chiar abstracte și unele oricum doar le tocești, altele ți le însușești și poți spune ceea ce ți-am spus eu mai sus. Însă în mecanică, tu practic faci lucruri practice, însă, că de fapt aici e toată problema, nu e ca și când te faci ajutor de bucătar sau cofetar sau chiar și bucătar sau cofetar și tai legume și fructe și mixezi rețete, deși nu susțin nicio clipă că bucătăria este o slujbă simplă, sincer, cred că mai simplă e contabilitatea decât bucătăria, acolo ești exact ca focul încins, mereu mocnind, pe fugă și în priză, gândind deja la următorul pas din rețetă, ca în final clientul nu vrea să vadă în farfurie ceva ce oricum poate arunca el în tigaie acasă ci ceva care să-l facă să mai revină în bucătăria/restaurantul tău. Deci clar toate joburile sunt date dracu, și ale naibi de dificile și solicitante, mental/psihic, unele chiar fizic, eu una m-am convins de asta pe propria-mi piele, mai ales cele în care lucri și cu omul, e un job hard, dacă nici nu ești cel mai echilibrat om, psihic, vorbind, e sfâșietor. straight face

Dar revenind, că simt că am divagat mult, mecanica o văd, deși unii ciobani, or să spună că vai "ce muncă de jos" adevărul e că mecanica e la un moment dat ca medicina, iar mecanicul precum medicul, doar că el nu salvează oameni sau nu direct, ci mașini și astfel da, poate salva și vieți umane, așa că de aici, eu una susțin că mecanica este treabă serioasă, a dracului de serioasă.
Așa că eu una care deja cred că lumea de pe TPU mă cunoaște ca cea mai idealistă și visătoare, care crede că până și unicornii îi poți găsi dacă tu vrei și crezi, însă azi o să fiu a naibi de sinceră și nevisătoare. Dar evident asertivă, sper happy deoarece sper să nu fac vreodată ceea ce am urât că mi-au făcut mie alții mereu, anume că nu au crezut în visele mele și m-au demoralizat, dar cel mai mult mi-au spus că sunt nebună doar că am vise high și că eu vreau mereu să văd, cred și visez diferit de restul. Oricun realitatea m-a atins și pe mine în final așa că, unele vise s-au mai dus dracu, dar pe oamenii neasertivi nu i-am suportat și nu o să-i suport vreodată, așa că sper că nu o să fiu și eu cu tine, cum au fost dușmanii mei cu mine. happy

Deci la un 25 de ani, o văd meseria asta îndeplinită doar daca tu ești super pasionat de domeniul acesta, dacă nu știu, de mic furai și dezmembrai mașinile familiei sau măcar ai avut curiozitatea de a sta mai mult cu nasul printre piesele lor, decât printre fete și chiar cărți. happy Deoarece ai nevoie cum spuneam mai sus, de o bază, de multă chiar experiență la propriu, deoarece este un domeniu destul de practic să zic așa, unde ca să te mai învețe cineva la 25 de ani baza + tot e cam greu. Și să fim sinceri, școlile sau cursurile (acum depinde și ce ai dori tu să urmezi ca și formare) sunt praf, acolo nu te învață nimic. Deci rămâne ca baza să o ai tot tu. Iar ți-am zis pe tocit e mai simplu, dar pe practică (exact cam ce presupune mecanica) este mai greu, dar nu imposibil evident dacă, să zicem, tu îți dorești cu ardoare treaba asta.
Ca și electrician auto, sincer nici eu nu știu cu ce se mănâncă, așa că pe partea asta mă voi opri cu sfătuitul aici.
Aș mai adăuga, că la cât a luat amploare treaba cu mașinile, mecanica are nevoie de oameni ca și informatica, adică mulțimi.
Deci de foame nu văd să mori din treaba asta, cât câștigă sau în ce condiții și program, habar nu am așa că nici aici nu-mi voi da cu părerea. Dar de foame nu mori și și chiar dacă să spunem în 10 ani ți-ai deschide propria firmă, nu ți fie teamă că nu ai avea clienți.
Cât de experiență, eu una nu am auzit ceea ce susții tu, adică în mod normal (normal, dar viața deja nu mai e normală de mult, dar societatea se luptă să facă omul normal) un om cu o diplomă, ar trebui să i se ofere șansa/să FIE CHIAR LĂSAT de a profesa/lucra/chiar învăța (dar evident că visez, că doar suntem în România și din proprie experiență îți spun că oamenii sunt ai dracu și nimeni nu mai are răbdarea să învețe ceva pe cineva sau să ofere cuiva ajutor, e ca în junglă aici la noi, ori știi și te descurci, ori nu și te duci dracu, ce-i drept îi și cam înțeleg cumva și pe patroni, unii care s-au umilit printre străini ca să strângă bani pentru afacerea aia, păi aia e ca și copilul lor și evident că nu mai au nici compasiunea, nici umanitatea necesare ca să "aștepte" tânărul/ucenicul să se dezvolte și el și să învețe, ei vor bani, iar banii îi fac ăia șmecheri oricum, dar și potenții-din toate privințele, nu doar cei care au învățat meseria în care s-au format) așa că tu știi ce alegi, dar alege înțelept. Dar și ce vrei. Îmi scuzi limbajul pe alături, dar și pe mine m-a ucis, psihic, propriul job azi, așa că nu pot fi prea dreamer azi, dar nici prea sweet, așa cum mă știau TPUașii.