| curiozitati a întrebat:

Are cineva idee de o meserie,job,ocupatie, loc de munca in cadrul careia sa calatoresti prin lume?(nu sa fac bani si sa calatoresc in timpul liber ci sa faca parte din munca mea sa calatoresc in alte tari)

7 răspunsuri:
| rockellmy35 a răspuns:

Stewardesa?

| mixxjim a răspuns:

Cei care calatoresc mult in interesul serviciului nu prea apuca sa vada mare lucru din locurile in care merg in afara hotelului. merg cu treaba, nu ca turisti. meseriile astea sunt de obicei in companii foarte mari si sunt pe profil economic. una ar fi sa fii auditor intern la o firma foarte mare care are filiale prin toata lumea si sa mergi sa le verifici filialele din tarile respective. evident ca ar mai fi pilotii si insotitorii de bord si poate si interpretii (traducatori) depinde cum si unde lucreaza - astia au o arie mai limitata. tot ecomic ar fi sa lucrezi in turism pe contractari, daca e firma mare mergi la fata locului s avezi conditiile pentru contractele pe care le faci, dar asta o fac de multe ori chiar patronii. oricum, pe o astfel de pozitie ajungi de-abia dupa cativa ani de munca dupa facultate, sa te angajezi direct pe un astfel de post nu prea cred sa gasesti - si daca sunt, sunt luate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghid turistic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghid turistic
director hotelier
agent de turism

| arthurarad a răspuns:

In general cei din vanzari fac asta, dar doar cei ft buni ajung pe asemenea posturi. In plus, doar anumite companii isi trimit reprezentantii in alte tari, mai exact cele care se adreseaza unui spatiu mai mare decat Romania. Dar repet, ca sa ajungi acolo trebuie sa ai ft mare experienta, nu 1-2 ani.

| hard7 a răspuns:

Poi cred ca te-ai putea face bucatar pe vas.

| AndreiKaze a răspuns:

Iti prezint ideea pe care vreau sa o adopt eu.
Sa te lansezi intr-o afacere de tip MLM si incepi sa-ti construiesti structura in diferite orase/tari. Apoi mergi in locatiile vizate cu scopul de a tine prezentari de marketing. Asa ai posibilitatea sa castigi bani infiintand acolo o mica structura si te bucuri si de zona ca prezentarea n-o sa tina toata ziua.
Daca doresti mai multe detalii despre ce presupune lucrul in MLM poti sa-mi dau add la adresa fmgroup_contact@yahoo.com. Astept mesajul tau.