| anonim_4396 a întrebat:

Are vreun viitor domeniul securitatii cibernetice in Romania? Ma pasioneaza partea de pentesting web, practic treaba asta cam din 2019 in scopuri etice fara primirea de recompense in schimbul gasirii vulnerabilitatilor, as vrea sa ma axez mai mult pe ramura asta in ceea ce priveste IT-ul... Are vreun viitor in Romania sau e mai ok in strainatate?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Are, sunt firme pentru care poti lucra si in Ro, gen Visma.

| Zaygon a răspuns:

Securitatea nu trebuie privita ca o carpeala, pentru ca, in industria IT multi privesc securitatea ca o carpeala dupa ce au dezvoltat feauturi la aplicatii, securitatea trebuie aplicata in momentul dezvoltarii unui soft, unei infrastructuri, etc.
Daca are un viitor? Da, are. Si chiar nu conteaza ca lucrezi in Romania sau in strainatate ca pentesting poti sa faci si fara sa intri fizic in organizatie.
Daca te interseaza subiectul poti incerca sa dai de certificarea aceasta: https://www.offensive-security.com/pwk-oscp/ si cu asta te angajezi in domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clar da. Razboiul vecin chiar asta va duce, la o dezvoltare a pietei de securitate cibernetica.

| Kiran a răspuns:

O sa aiba daca va incepe si un razboi cibernetic in zona estica a Europei si o sa ne "atace", dar nu poti compara economia din vestul Europei cu cea din est, tu fiind platit cu lei in Romania, pecand in strainatate in euro (excluzand tarile ce te platesc in valuta lor nationala),