| Dari31 a întrebat:

As avea nevoie de avantajele, dezavantajele si școlile pentru meseria de scriitor.

Răspuns Câştigător
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Scoala pentru "meseria de scriitor"?! happy
Ca sa fii scriitor, trebuie sa ai talent, imaginatie, sa fii comunicativ ca sa poti discuta cu oamenii si sa afli "subiecte" si nu in ultimul rind sa stapinesti perfect limba romana.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| UzOm a răspuns:

Hăh?

| MihaelaDart a răspuns:

Nu exista scoala pentru meseria de scriitor!
Orice scoala ai absolvi, tu ca persoana trebuie sa fi buna la lectura, la carte, sa ai atractie pentru literatura, sa ai o imaginatie bogata pentru asa ceva. Si ca sa devii scriitoare, trebuie sa urmezi liceul uman si facultatea de jurnalism, aici vei fi mai aproape de carte.