| hellen24 a întrebat:

As avea nevoie de cateva idei de facultati.Ieri am depus dosarul la una care insa m-a cam facut sa imi pun semne de intrebare legate de atmosfera de acolo, ba chiar am intalnit studenti care au zis ca nu ar mai repeta facultatea. Imi doresc o facultate serioasa, care imi ofera sanse mari de angajare dupa terminarea sa. Imi este greu sa fac o alegere deoarece nu am o situatie financiara prea buna si am nevoie de o facultate care sa imi permita sa ma mentin la buget si sa am bursa. Am terminat profilul stiinte ale naturii, luand in bac media 9, 61. imi plac matematica, romana, biologia si de obicei sunt o persoana determinata si perseverenta. Este prima oara in viata mea cand nu reusesc sa iau o decizie si orice noua idee mi-ar fi de mare folos.
P.S. sa nu credeti ca nu ma interesez si eu de acest lucru sau ca vreau sa imi spuna altcineva ca sa fac cu viitorul meu, doar as avea nevoie de mai multe optiuni din care sa aleg

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci acolo unde iti place. Sa alegi o facultate doar asa ca iti spune cineva de pe net e pierdere de timp 3 sau 4 ani de zile

| Annnnnie a răspuns:

Bună!

Felicitări pentru nota mare la examen! Îți înțeleg dilema pentru că am trecut și eu prin ea într-un fel mai mult sau mai puțin asemănător. happy
Dacă spui că ai o situație financiară nu prea bună, gândește-te la câteva variante de facultăți pe care ți-ar plăcea să le studiezi, interesează-te pe internet de ultima medie cu care s-a intrat la buget și aplică pentru ele. Îți pui dosarul cu copii legalizate, iar apoi faci o alegere din mai multe variante.

Adevărul e că nu sunt multe facultăți minunate în România, cum nu sunt nici multe licee minunte. Nu te gândi că dacă te muți la studiile universitare oamenii cum total diferiți față de la liceu. Indiferența este peste tot în cantități mai mari sau mai mici. Studenții care au spus asta probabil sunt nemulțumiți de perspectivele pe care le oferă universitatea.

Totuși, nu te lăsa dezamăgit/ă de la primele păreri. Ține minte că nu învață nimeni în locul tău, iar în facultate trebuie să înveți, să profiți de activități și de context pentru a reuși să găsești un job bun.

Crede-mă că nicio facultate nu îți oferă garanție 100% că vei reuși sau că vei avea un loc de muncă stabil. Garanția ți-o oferi singur/ă. Dacă ești o persoană perseverentă, muncitoare și dedicată domeniului pe care ți-l alegi e imposibil să nu 'te bagi' pe undeva. happy

Fă ce îți dorești, combină utilul cu plăcutul și nu uita să te dezvolți emoțional în timpul ăsta, să accepți dezamăgirile, să le faci față și să treci peste ele. happy

Nu ne-ai spus care sunt variantele tale, dar indiferent ce va fi să faci din toamnă, fă-o din suflet și cu seriozitate, chiar dacă colegii și profesorii nu sunt toți serioși.

Ai trecut prin liceu, știi bine că nimic nu e lapte și miere, nu? happy

Baftă!