| PaulAdrian17 a întrebat:

Aș avea și eu o întrebare. Sora mea a terminat Management la ASE și nu are experiență pe piața muncii pentru ca a prins mai mult de jumătate de facultate online. Caută de 3 luni și nu își găsește job, iar motivul este ca nu are experiență. Pai cine s-a născut învățat? Cum sa ai experiență dacă nu te angajează nici o firmă? Și la intershipuri a aplicat și a fost respinsă.
Acum stau și mă întreb de ce studiile arată ca tinerii pleacă în afară sau nu se angajează și trăiesc din șomaj. Dacă nu îi angajează nimeni cum să se dezvolte?
România, țara tuturor posibilităților!

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De aceea se tot spune ca facultatile din ziua de azi se fac pentru bani, nu pentru vreo valoare, maia les ca multe se fac fara examen, iar cand la ASE termina cam 10.000 pe an, doar 100-200 isi gasesc posturi de munca, ceilalti ingroasa randurile somajului si spera sa gaseasca ceva anul urmator.
Iar in ce privesc pozitiile de "management" sunt si mai rar, ca doar nu se schimba in feiacre an managementul din comapnii si nu-s e angajeaza 10 manageri pe an, pentru aceeasi companie.
De aceea era bine sa se intereseze din timp, ce facultate vrea, una care sa-i dea si sanse sa se angajeze undeva.

| PaulAdrian17 explică (pentru Violleta2022):

Nu toata lumea are pe cineva care sa le asigure postul.

| sierra1 a răspuns:

E un caz particular... tocmai tu spuneai "România, țara tuturor posibilităților!" deci perseverează

| PaulAdrian17 explică (pentru sierra1):

Nu e un caz particular, mai stiu tineri in sitiatie similara. Si cum sa perseverezi cand nimeni nu-ti da o sansa?

| sierra1 a răspuns (pentru PaulAdrian17):

~PaulAdrian17: ...nimeni nu-ti da o sansa?~

exagerezi (tu sau sora). Caută și găsești, e evident

| PaulAdrian17 explică (pentru dullcat):

Sigur, ca omul traieste cu aer. Daca esti student in facultate da, dar dupa ce ai terminat o facultate firmele iti cer experienta nu voluntariat!

| AlexandraN21 a răspuns:

Si eu am terminat aceiasi facultate si sunt si la master. Imi caut de ceva timp si nimic. Dupa ce dau interviuri cica "o sa te contactez indiferent de raspuns" si pana la urma nu mai da nimeni nici un semn. La o firma am insistat eu sa-mi zica un raspuns.
In concluzie ori mai depui candidaturi ori mai bine renunti. Sincer la a doua varianta ajung daca tot nu primesc nici un raspuns.
Si frustrat e ca firmele pun anunturi cu joburi pentru incepatori, dar ei in descriere cer 2-3 ani de experienta. A cui e vina cand tu depui la multe firme si nimeni nu te angajeaza? Intrebare retorica

| sierra1 a răspuns (pentru AlexandraN21):

" AlexandraN21: ...mai bine renunti."

e rețeta clasică (spune-ne tu, a cui?)

| AlexandraN21 a răspuns (pentru sierra1):

Avand in vedere ca eu una caut de ceva timp si nimic, ce ai vrea sa fac? Ca aplic la foarte multe si nici o oferta. Daca ai tu o solutie mai buna, astept s-o vad!

| sierra1 a răspuns (pentru AlexandraN21):

Nu eu sunt cu soluțiile, TU ți le oferi singur/ă, așa cum am mai spus, perseverând

Cred că ai ceva de oferit (angajatorului)