| aysell a întrebat:

As dori sa ma ajutati si pe mine in alegerea unei facultati.Materiile mele preferate spe care as vrea sa continui sunt matematica si biologia.As dori sa fac o facultate de viitor care sa-mi asigure ceva in continuare, nu sa fie o facultate facuta de pomana.Va rog trimitetimi orice idee pe care o aveti.Va rog mult de tot...si va multumesc!

6 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ai si in Bucuresti, la universitatea de agronomie (de stat) facultatea de biotehnologii http://www.biotehnologii.usamv.ro/

mie mi se pare super-fain si ca ai foarte multe domenii in care te poti angaja dupa (industria farmaceutica, industria producatoare de aparatura medicala) aparent si cu salarii super. si dupa cum spunea si voiebuna11, daca mai stii si macar o limba straina sigur iti poti gasi si in strainatate ceva bun. succes!

| Pitzipoanca a răspuns:

Stiu studenti la medicina la care "le-a placut biologia si/sau chimia". Nu spun, au note mari si stiu materiile. Dar ei urasc pacientii
si ii trateaza ca pe gunoaie. Decat sa fii un medic de genul asta, mai bine nu.

| Yoana a răspuns:

Medicinahappy.

| stelyii a răspuns:

Incearca Universitatea Maritima din Constanta, are 2 specializari foarte interesante, bazate pe matematica amandoua, si una din ele si pe biologie. 1.Ingineria mediului se bazeaza pe matematica, chimie si biologie, iar 2 Inginerie economica in domeniul transportului, aici se face mecanica si matematica.ai posibilitatea dupa terminare facultatii sa alegi domeniiul in care vei lucra, ori ca inginer, ori economist sau poate in management, contabil etc. Eu sunt anul I la inginerie eco. Daca te pricepi la matematica, sunt convinsa ca in urma examenului de admitere vei intra la fara taxa si daca nu esti din constanta vei obtine loc la camin, care se afla chiar deasupra universitatii.
Medicina mi-ar fi placut si mie, insa este foarte mult de invatat, iar dupa cum stim salariile foarte proaste. Dupa terminarea facultatii trebuie sa faci practica de cativa ani si de abia apoi intri cu salariul normal care este foarte mic. Da, se merita daca lucrezi in afara, insa cati au sansa sa plece acolo? Acolo sunt ceruti medicii cu vechime si cu rezultate bune. Bun, alegerea iti apartine, dar speram ca sfaturile noastre te vor ajuta intr-o anumita masura.Succes!

| ady3600 a răspuns:

Parerea mea e ca ti s-ar potrivi o faculta de medicina dentara, se castiga foarte bine si in tara din asta si e mai usor decat la celelalte facultati de medicina

| voiebuna11 a răspuns:

Incearca la Medicinawinking. Merita iti zic eu! Mai ales daca stii o limba straine asa cat de cat poti sa lucrezi si in strainatate.