| alienkros a întrebat:

As dori sa ma fac psiholog.Intrebarea mea este daca voi opta pentru psihologie pot avea un viitor ok sau morde. Foame? Prin viitor ok ma refer sa am un apartament ok.OMasina destul de buna si un concediu pw an.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Intrebarea asta a fost pusa sub diferite forme de foarte multe ori.

Tinerii vor mereu sa stie la ce sa se astepte de la meseria de doctor, avocat, psiholog, profesor, mecanic auto, imblanzitor de lei sau actor de telenovele.

Iar raspunsul este intotdeauna acelasi, indiferent de meserie: Daca esti bun in ceea ce faci si ai si un dram de noroc, nu vei muri de foame.

Ca psiholog poti face foarte multi bani. La fel si ca mecanic auto.
Ceea ce conteaza este modul in care iti construiesti cariera, cum iti formezi, pastrezi si extinzi clientela, daca esti perceput ca un bun profesionist, daca livrezi ceea ce promiti etc.

Iar aceste lucruri depind numai de tine. Pe diploma scrie doar ce meserie ai. Muritul sau ne-muritul de foame depind de modul in care practici acea meserie

4 răspunsuri:
| KrokoKing a răspuns:

Ca psiholog se catiga o gramada de bani. Depinde si de specializarea pe care te axezibig grin Oricum un prieten de familie are un cabinet particular si iti garantez eu ca nu se moare de foame din asa cevalaughing Ba chiar poti sa-i hranesti si pe altiilaughing Dar asta depinde si de tine... de cat de bun esti. sa-ti placa ceea ce faci. Bafta!

| AriantheLissa a răspuns:

I primul rand, aceasta meserie necesita multa rabdare. Daca vrei sa fii platit/a bine trebuie sa muncesti din greu, nu sa te gandesti doar la masini si altele. Trebuie sa dovedesti ca-ti place ceea ce faci si ca nu te gandesti doar la masini. Dupa ce te perfectionezi, iti poti face propriul cabinet si atunci, sunt sigura ca vei castiga o gramada de bani.

| Oana92 a răspuns:

Teoretic o sa iti mearga bine. Practic insa...

Pe langa cei 5 ani de facultate (3 licenta+2 master) mai ai nevoie si de o formare -in jur de 3000 de euro/3 ani. Plus alte cursuri si alte cursuri si pe langa astea si niste...cursurilaughing Ca membru al colegiului psihologilor esti obligat sa faci cursuri in valoare de 30 de credite pe an, iar asta costa.

Nu mai vorbesc de cotizatii(legale!) si nici de faptul ca sunt o gramada de psihologi cu cabinete si care mor de foame...pentru ca nu castigi doar daca existi, trebuie sa si lucrezi si ca sa ai clienti trebuie sa iti faci un nume.
Pana aici am vorbit de cei axati pe partea de psihologie clinica.

Cei specializati pe resurse umane castiga cat vor ei-daca isi gasesc loc de munca!
De psihologii scolari nu are rost de vorbesc ca stie toata lumea cum e cu sistemul de invatamant.Iar cei din domeniul juridic...aici e o buba si mai mare. E de departe cel mai interesant domeniu DAR sunt putine locuri si chiar trebuie sa fi foarte bun!

Daca doreti informatii suplimentare poti sa imi lasi un mesaj, sunt studenta la psiho si cam stiu cum sta treaba!happy

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Observ din ce in ce mai des ca tinerii opteaza pentru slujbe care au doar ceva sanse mai mari sa le ofere un viitor, decat daca ar face ceea ce la place.
In cazul tau: da, o sa ai un viitor foarte bun, daca te tii de anii de pregatire, si mai ales daca spui ca iti si place.
Prezenta psihologilor e din ce in ce mai frecventa in vietile noastre, ceea ce inseamna ca nu o duc asa de rau, nu?