| CARDHU a întrebat:

As dori sa mi spuneti o facultate pentru Studii de Securitate care m-ar ajuta sa devin un agent SIE? Ofer FUNDA

3 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Nu exista facultate pentru a intra in randurile SIE.

Poti sa te transferi la SIE daca in prezent lucrezi in SRI, poti ajunge agent daca ai in primul rand o "recomandare" de la cineva care lucreaza in cadrul sistemului, sau, al treilea mod de a accede in SIE insa la partea sedentara, ar fi cunoasterea perfecta a catorva limbi straine, cu accent pe limbile orientale.
Spre exemplu, daca esti vorbitor de limba araba si ai o recomandare din interiorul SIE, te poti "angaja" la ei.

P.S. Am pus intre ghilimele cuvantul "angaja", pentru ca la SIE nu exista "angajari" ci cuvantul folosit e Recrutare.
Sunt foarte slabe sansele sa intrii in SIE sau SRI, mai bine te reorientezi.

| Christian_Chirila_1997 a răspuns:

Nu ti-am zis deja?