| sirena1 a întrebat:

As dori un raspuns cat mai concret si explicit de la o persoana care sa cunoasca astfel de situatii.
Problema mea este ca pe data de 1.10.2011 am o luna vechime ca angajata cu C. M. si in primele zile dupa angajare am aflat ca sunt insarcinata.
Am 14 saptamani in prezent si nu gasesc nicaieri un mod de a primi bani de maternitate, decat cei 200 ron alocatia pentru bebe, dar nu ma voi descurca fiind prea putini.nu am nici un drept? Chiar trebuie sa am ultimele 12 luni lucrate? abia mi s-a intocmit cartea de munca si nu gasesc nici o solutie.Statul chiar nu ma va ajuta in nici un fel? decat acei 200 ron alocatia copilului? nici de scutece nu o sa imi ajunga si daca asa a fost sa fie, imi astept copilul cu dragoste ca nu am vrut sa fac avort. Vreau o solutie...cineva?
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, din cate stiu eu, nu exista nici o solutie. Cel mult, sa muncesti in timpul sarcinii, daca poti si sa-ti pui niste bani deoparte. Statul nu te poate ajuta si nici nu ar fi corect, pana la urma ai un copil, nu un handicap. Statul iti poate da inapoi ce ai contribuit, dar atat timp cat nu ai contribuit, nu are ce sa-ti dea inapoi. Din cate stiu eu, e ca un depozit: de unde nu ai pus, nu poti lua.
Totusi, intreaba-l pe Ioandelasal in privat, fiindca stie foarte multe in acest domeniu (http://www.TPU.ro/utilizator/scyw)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tocmai mi-am amintit ceva. Poti beneficia de concediul de sarcina si lauzie (pre si postnatal) care dureaza 126 de zile calendaristice. daca nu ai probleme si te duci la munca pana in ultima zi inainte de a naste (sau iti iei cateva zile de concediu de odihna inainte de a naste), vei avea cam 4 luni (126 de zile) un venit de 85% din castigurile tale. Nu e mult, dar e mai mult decat deloc.

| anutza a răspuns:

Cand esti angajata si ramai insarcinata trebuie sa anunti societatea si nu te pot da afara, acum e cam tarziu.