| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ajung psiholog, anume consilier scolar. De ce studii (autorizari, licente, carnete de membru) am nevoie pentru asta?
Va rog sa nu va dati cu parerea, raspundeti daca stiti.

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Nu trebuie sa ai drept de libera practica. Daca ai una din facultatile: Pedagogie, Psihologie, Psihopedagogie speciala sau alte specialitzari Psihologie-Pedagogie poti sa fii consilier scolar.Nu-ti trebuie drept de libera practica daca vrei sa lucrezi la stat, in invatamant, ai nevoie sa participi la examenul de titularizare care s-a dat in iulie si sa iei o nota rezonabila.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa urmezi facultatea de psihologie si sa obtii licenta.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Da, corect. Dar nu am drept de practica doar cu facultatea, asta-i problema. Pe mine ma interesau studiile necesare pentru a deveni consilier, nu doar psiholog. (as intreba pe psihoterapie.net dar nu mi-au validat cererea de inscriere de saptamana trecuta)