| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa dau la facultatea de limbi straine engleza-germana, problema e ca nu am facut germana. Intrebarea este daca invatarea limbii B se ia de la 0. Ce alte lmbi mi-ati recomanda? Ma descurc cu rusa si spaniola cat de cat, dar am inteles ca germana e printre cele mai cautate.

2 răspunsuri:
| TotEu10 a răspuns:

Da,trebuie sa o iei de la 0 dar nu o sa iti fie o problema prea mare daca stii Engleza. Engleza este limba Germanica... Engleza are stramosi germanici, asa cum Romana este limba Latina. Succes la invațat

| RAY a răspuns:

Limba germana nu este ca engleza, romana, limba germana este o mare enciclopedie de cuvinte un puzele de multe ori un cuvant are inteles diferit chiar daca e scris asemanator
"bieten" (a oferi)
"bitten" (a cere)
si exemplele continua, multa bafta