| Lyndsey a întrebat:

As vrea sa dau la filologie si apoi sa ma bag la o facultate pentru asistenta medicala+farmacista.acum sunt in clasa a 8-a,dar asta o sa urmez.Ce ma sfatuiti? E bine asa? nu as vrea la chimie-biologie, pentru ca nu imi place delog chimia.Va pup. funditaaa

4 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Nu conteaza ce profil termini la liceu poti sa dai la ce facultate vrei. Dar nu cred ca exista asistenta medicata + farmacie, sau una sau alta

| Eღilia62 a răspuns:

Pai bine dar daca nu-ti place deloc chimia cum crezi ca vei putea face o facultate care pe asta se bazeaza? Nu te inteleg... Poti reusi si de la filologie daca faci meditatii.Dar ar fi mai bine la chimie-bio, pentru ca dintr-a10-a nu mai faci chimie, bio, mate si fizica la filo si nu vei mai avea cum sa inveti mai mult.
Oricum pana atunci vei vedea ce-ti place si poate iti vei schimba ideea, abia ai terminat a 8-a.

| Dana211 a răspuns:

Poti merge asa dar pentru admitere va trebui sa faci meditatii daca vrei sa intelegi ( mai ales ca la farmacie se da chimie). Asta bineinteles daca nu se schimba legea si fac cum este in strainatate mai exact dupa ce termini un liceu cu profil uman sa nu poti da la inginerie, medicina etc si sa fi nevoita sa urmezi ceva legat de ce ai facut in liceu. Si e posibil sa se intampla acest lucru pana termini tu

| CyberEye a răspuns:

Poti sa mergi si asa, dar recomandat este la bio-chimie fiinda la facultate o sa iti fie mai usor sa inveti fiindca o sa stii unele lectii, dar daca dai la filologie o sa iti fie mai greu sa inveti... funda? big grin