| Lililala a întrebat:

As vrea sa dau la FPSE la Bucuresti - la psihopedagogie speciala.As vrea niste pareri, cum e? Mi se pare o specializare buna si as vrea sa stiu opiniile voastre, daca ati studiat si voi acelasi lucru, cunostintele voastre.si daca da, rogu-va, povestiti-mi si mie! big grin saru'mana pentru binevointa

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| Ioana2012J a răspuns:

Hei, ai intrat până la urmă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am terminat psihopedagogie speciala anul asta si e cam dificil cu locurile de munca in alta localitate decat in Bucuresti. Locuri sunt, nu foarte multe, iar cele care sunt, nu sunt f bine platite. De exemplu pe un post de psihopedagog se primesc cam 800 ron/ luna, ceea ce e f putin pentru Bucuresti, in conditiile in care ai o chirie si alti bani de dat pentru intretinere, cartele de tel si altele. Mai sunt optiuni pentru terapie: terapie ABA cu autisti care se plateste cam 10-25ron/ora.(sedinta fiind intre 2-8h/zi, de 3, 4, 5 ori pe saptamana). E f multa bataie de cap, daca nu esti facut pentru. asa ceva.
O alta optiune ar fi logopedia, dar tr un master ulterior facut in acest domeniu, dupa facultate. Alte optiuni ar fi posturi prin scoli speciale pentru deficienti de (vedere, intelect, auz), gradinite speciale, in spitalul de psihiatrie fiind cate un post de psihopedagog si acela ocupat. Daca alegi PPSpeciala, inarmeaza-te cu multa rabdare, fa mult voluntariat.Mult succes!happy