| PopaIoana a întrebat:

As vrea sa devin politista, insa in Canada. Vreau sa mentionez ca nu am rude acolo. Am citit ca trebuie sa fii rezident permanent ( adica sa fii stat acolo cel putin 3 ani) pentru a putea merge la academia de politie. Insa, se poate cumva sa pot primi bursa sau sa ma duc drept student acolo? PS Vreau sa ma mut definitiv acolo, insa sa devin politist si nu am ce face in acei 3 ani pana sa imi fiu "permanent resident".
Vreau ca intrebarea sa fie tratata ca atare si as vrea sa ma ajutati in aceasta problema. Multumesc pentru timpul acordat.

1 răspuns:
| lizucalisuca a răspuns:

In primul rand ar trebui sa stii ca in Canada nu sunt recunoscute diplomele universitare din Romania. Apoi, ca sa dai la facultate acolo e posibil sa iti trebuiasca BAC-ul international. Daca nu ai dat inca bac-ul intereseaza-te cum il poti da pe cel international, recunoscut si in Canada, SUA, Australia etc si da-l pe acela. Apoi poti aplica pentru bura daca intri la facultate in Canada. Succes