| DerpRo69 a întrebat:

As vrea sa devin programator dar nu inteleg deloc matematica. Uneori chiar ma gandesc la alte chestii fara sa vreau in timpul orei...Am mai vorbit cu cineva care lucreaza in domeniul IT si a zis ca nu ne nevoie neaparat de matematica ci de abilitati si pasiune..Eu nu ma vad facand altceva si m-am pus singur sa fac exercitii suplimentare si multe altele dar degeaba.Ce sa fac? Exista companii care angajeaza pe baza cunoștințelor sinu neaparat liceu de mate info sau ffacultate la fel?

Răspuns Câştigător
| WxRo a răspuns:

Te rog frumos sa-mi spui si mie in html unde este folosita matematica?
sau in php? sau in java?
Faci o confuzie foarte grava.
Ca si programator exista o gama foarte variata de domenii in care poti lucra. Exista domenii unde nu ai nevoie de matematica de nivel inalt - aplicatii web, softuri simple ( dar folositoare )
si exista si o parte in care ai nevoie de matematica la un nivel foarte avansat - games programming, chestii de statistica, analiza financiara, aplicatii real-time.
Deci raspunsul tau este incorect. Se poate face programare foarte lejer si cu matematica putina, sau chiar deloc in anumite conditii.

| ALGator a răspuns (pentru WxRo):

Principiile programării au doar un număr redus de chestiuni în comun cu matematica relativ simpla (de exemplu sistemul binar, hexadecimal).
În rest, programarea seamănă mai mult cu meșteșugul împletirii unui pulover cu model.
În telecomunicații și în unele aplicații, dă, există fizică și matematică, dar nu în programare.

| DerpRo69 explică (pentru WxRo):

Si tot as putea fi platit decent?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru programare nu ai neaparat nevoie de matematici inalte, DAR ai nevoie de logica matematica foarte buna!
Totodata, poti sa te profilezi pe design (mai ales de web), care necesita mai multe aptitudini artistice.
In ultima instanta, poti deveni tester de programe - acesta se practica - de exemplu - la jocuri (dar nu numai).

Ramurile IT-ului sunt deja extrem de multe, se interconecteaza cu toate laturile vietii noastre cotidiene si exte in evolutie continua si extrem de rapida. In orice meserie va veni randul digitalizarii, programarii, doar va trebui sa ai notiunile de baza de programare si functionare, fiindca oricum iti va fi imposibil sa tii pasul cu tot ce apare nou.
Daca vei stii notiunile de baza, atunci te vei putea acomoda cu relativa usurinta, oricand.

| ALGator a răspuns:

Apucă te să faci ceva programare concret ca sa vezi concret cam de cita matematică e nevoie: nu prea multă. Fă întâi pasul ăsta. Poate există un cerc de programare pe unde stai sau învață de pe net și din cărți.

| WxRo a răspuns (pentru ALGator):

Fac programare de 18 ani. Iti multumesc de sfat dar e tardiv

| ALGator a răspuns (pentru WxRo):

Nu era sfat, doar o completare și nu îți era adresată. Lumea confundă programarea cu matematica.

| WxRo a răspuns (pentru ALGator):

Da, tocmai asta am vrut sa evidentiez si eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmează-ți visul. Nu ai nevoie de matematică pentru a deveni programator. Sunt și noțiuni de matematică pe acolo, dar nu e greu să citești despre ele și să încerci să le implementezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Gretta : explica-mi si mie de ce matematica au nevoie programatorii WEB?

| WxRo a răspuns (pentru anonim_4396):

100 euro de pe siteul x.com + 120 euro de pe adsense =? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru WxRo):

Ce preturi mici ai WxRO laughing, pai doar atat la un site, cred ca din ala cel mai simplu in HTML, HTML5... ca altfel.
Ca programator nu iti trebuie matematica, decat sa ai habar un pic de programare, de c++, c sharp, code blocks, sa stii php, joomla, ipb, smf, wordpress, mai multe din ele, se iau bani buni ca programator, mai ales daca faci un cod pentru firma x, si le ceri cat vrei tu, pentru ca daca iti folosesc codul fara nici un drept, ii dai in judecata, pe motiv ca ai fost la notariat, ti-ai facut copyright si, te doare'n cot. Se castiga foarte, din experienta proprie iti spun happy.