| Alexia9900 a întrebat:

Aș vrea să devin web designer/web developer(front-end) și din câte am înțeles, trebuie să știu html, css și javascrip. Sunt clasa a 11 a și nu sunt printre elevii buni ai clasei la informatică chiar deloc(facem c++) dar nici nu pot spune ca mi-am dat silința. Adică niciodată nu m-a interesat sa învăț la informatică. (Avem și o profa cam paralela cu materia)
Pot să mă apuc acum de învățat Java? Mai e vreo speranță? E mai ușor Java decât c++? Sincer mă văd în stare să pot învata încet încet Java singură.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Te vezi în stare să înveți Java pe cont propriu, având în vedere că "niciodată nu te-a interesat sa înveți la informatică"? Ce pot să spun, important este că ești optimistă.

Și până la urmă ce-ți dorești să faci? Ba spui că vrei să fii front-end developer și să înveți html, css și java script, ba spui că vrei să înveți Java, care este o cu totul altă mâncare de pește. De fapt nu prea știi nici tu ce vrei, nu-i așa? Ai auzit doar că în IT sunt salarii mari.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Primul si primul lucru pe care trebuie sa il faci e sa te hotarasti ce vrei sa fii pana la urma... web designer sau web developer ca nu au absolut nicio legatura intre ele.

Daca vrei sa mergi pe partea de development trebuie sa inveti programare... e destul de irelevant in ce inveti la inceput dar daca pana acum nu ai vrut sa inveti crezi ca o sa recuperezi?

| sierra1 a răspuns:

Dacă chiar te interesa asta, deja aveai găsite "ț" site-uri cu tutoriale și deja lucrai. Mie-mi pare că n-ai nici un chef sau tragere de inimă pentru așa ceva.
De fapt e cert!