| Alii a întrebat:

As vrea sa fac liceu in Franta. Tata a zis ca acolo unde e el este scoala, liceu si gradinita pentru romani, sunt clasa a 8.La sfarsit trebuie sa mai dau examenul pentru liceu.Stau in Pitesti.Eu as dori sa merg in strrainaatate dar nu stiu cum sta treaba cu examenul.Please hellpp! Dau fundita~~~!

Răspuns Câştigător
| ZOON a răspuns:

Din pacate trebuie sa-l dai la orice liceu la care vrei sa intri se da un examen cel mai bine ar fi sa te interesezi dinainte din ce se da examen ca sa poti invata bye

7 răspunsuri:
| Alii explică:

Deci trebuie sa mai dau examenul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce oras?
eu nu prea cred asta, chiar numai pentru romani?!

| Alii explică:

Da, numai pentru romani

| ATHOS a răspuns:

Sfatul meu este sa-ti faci studiile in Romania. Marea majoritate a celor care merg sa faca scoala acolo unde sunt parintii nu reusesc sa se adapteze acelui sistem de invatamant.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce oras?
cauta pe net
sa nu fie doar scoala facultativa - ocazionala
depinde de Ministerul Educatiei din Romania
SAU
depinde de Ministerul Educatiei din Franta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii franceza?
poti traduce pagina de mai jos sau sa o citeasca tatal tau si sa-ti explice http://vosdroits.service-public.fr/particuliers/F21304.xhtml dupa ce ati citit aceste detalii "introductive", trebuie sa mergeti pe firul informatiei si sa vedeti concret scoala in chestiune care te intereseaza
completare
clasa a 8-a in Franta cred ca este denumita 3 (troisieme), pentru ca dupa echivalentul clasei a 4-a din Romania, se zice ca trecei intr-a 6-a
apoi din 6-a intr-a 5-a, apoi intr-a 4-a, apoi intr-a 3-a
apoi treci (te inscrii) la liceu adica : a 2-a, a 1-a, an terminal si urmeaza bacalaureatul
deci denumirile difera pentru clasa in care treci la fiecare inceput de an scolar
CONCLUZIE daca vrei sa te inscrii acolo la liceu trebuie sa spui ca ia terminat in Romania echivalentul clasei a 4-a sau a 3-a de-a lor, poate vei face un scolar de aprofundare in limba franceza, poate nu, apoi vei incepe scoala normala, poate mai faci o data clasa ultima pe care ai facut-o si in Romania daca materiile nu coincid, in general or fi aceleasi
nu stiu daca se da examen pentru inscrierea la liceu, asta va trebui sa descoperiti voi, asa cum am zis urmand firul informatiilor

poti intreba la Ambasada Frantei din Romania, ei vorbesc romaneste si se pot interesa sau sa va zica unde si ce sa intrebati, http://www.ambafrance-ro.org/index.php/nous-ecrire aici sunt adrese de mail de la ambasada - nu uita sa spui ORASUL care te intereseaza ca sa poata sa se intereseze ei despre scoala aceea
daca prin ambasada nu ai rezultate satisfacatoare, atunci contacteaza Centrul Cultural Roman din Franta, si daca nici asa, cel mai simplu sa mearga tatal tau la scoala aceea, daca nu are idee unde este scoala atunci trebuie sa mearga la PRIMARIA din orasul unde locuieste el in Franta si sa intrebe
Succes.

| Alii explică:

Multumesc la toti. o sa ma interesez mai binebig grin