| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa imi raspunda si mie cineva care stiudiaza facultatea de geografie sau geografia turismului la forma id sau fr in special dar pot raspunde si cei de la zi. Vreau sa ma inscriu la una din cele doua specializari si sunt nelamurit, va spun din start ma inscriu la id sau fr, la zi nu am timpul necesar. Poate ma ajuta cineva care deja studiaza aceste profiluri si sa imi raspunda si mie la niste intrebari. Multumesc

1 răspuns:
| Alcyon a răspuns:

Eu am terminat Geografia si nu-ti pot da decat un singur sfat: orienteaza-te spre altceva. Cu facultatea asta nu te poti angaja decat in turism sau in invatamant. Iar in turism sunt foarte putine locuri de munca. Daca n-ai o pila care sa lucreze intr-o agentie si sa te bage si pe tine, o sa stai somer cu anii, fiindca patronii au pretentii (fiind atat de putine locuri de munca, iti dai seama ca angajeaza numai oameni cu experienta). Eu am lucrat mai mult de un an de zile in turism, dar dupa debutul crizei economice, n-am mai reusit sa-mi gasesc de lucru in acest domeniu. Acum fac cu totul altceva. Mult succes.