| Mihai1616263 a întrebat:

As vrea sa incep o scoala post liceeala pe domeniul asistent medical generalist. Dureaza 3 ani, nu este nici mult dar nici putin. De aceea va intreb cam cat ar fi salariul la un spital de stat in contextul in care stiu ca e cam mult de invatat si renunt la un job in care sunt platit cu 1800 de lei.Merita sa ma apuc si sa-mi dau demisia? Astept pareri si sfaturi. Va multumesc!

7 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Daca ai bani sa te angajezi la un spital de stat, îți urez succes

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elena9328):

Din pacate iti cam dau dreptate. Mai recent, posturile de la stat se cumpara cu bani grei in majoritatea cazurilor. Daca uneori mai intra careva prin vreun accident pe vreun post, daca nu adera la ce partid trebuie si nu da partea cui trebuie, dispare intr-un fel sau altul de la jobul respectiv, oricit de competent ar fi. Exceptiile sunt foarte putine.

| Elena9328 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Exact ce am terminat anul acesta și singura soluție e străinătatea

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Elena9328):

Merge si la noi la privat, dar na. Cerere e peste tot pe felia asta de activitate. Bine, ca si proaspat absolvent... merita sa petreci macar citiva ani in strainatate ca sa vezi cum se face treaba si cum altii pot iar la noi... 1900 toamna - cu unele exceptii desigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita sa îți dai demisia Pentru nimic în lume! Ști cât de greu găsești un loc de muncă în ziua de azi? Câștigi binișor, 1800 lei sunt bani pentru supraviețuire.

| Denila123 a răspuns:

Poti sa lucrezi in continuare pana termini postliceala.Nu este asa de mult de invatat, bine si depinde si la ce postliceala doresti sa faci. Eu sunt la Facultate dar am prietene care fac postliceala si pot sa iti spun ca nu au asa de mult de invatat ca si mine, ele fac mai multa practica decat mine, iar salariul la inceput nu cred ca este mai mare 1.500

| drakudark a răspuns:

Da frate, merita daca asta iti place si te simti atras. Acum doar tu iti stii situatia financiara, daca te pot intretine parintii tai, daca o faci pe bani, adica la taxa.