| EOsO a întrebat:

As vrea sa stiu cam ce salariu are un fotograf (daca se poate trai din meseria asta si cat de grea e? )

6 răspunsuri:
| TheStory a răspuns:

Depinde de fotografii cat de bune sunt.

| SerafimHD a răspuns:

Nu foarte mare deoarece toti avem aparate!

| trolololo a răspuns (pentru SerafimHD):

Serios? Fa tu bani cu un aparat ieftin. Echipamentele pe care le are un fotograf profesionist valorează mai mult decât apartamentul în care stai.

| Solsagan a răspuns (pentru trolololo):

Fotografia nu e artă, iar ce a zis el e corect. Oricine poate avea un amărât de aparat şi poate învăţa câteva tehnici şi să se laude că-i fotograf profesionist.

| trolololo a răspuns (pentru Solsagan):

Fotografia e arta, iar cu un aparat ieftin faci poze bune, doar dacă știi sa îl folosești. Degeaba înveți tehnici dacă nu cunoști aparatul și îl ții pe Auto. Una e sa te lauzi și alta e sa fii.

| hinatakaname a răspuns:

Stiu un fotograf de peisaje (?) care a facut scoala in Anglia si ia cam 2000 de lei pe expozitie. Traieste din asta, si ii place ce face, insa merge cu cortul pe munte, sta saptamani intregi pentru ca animalele sa se obisnuiasca cu el, etc.

E relativ greu, depinde ce fel de fotografie vrei sa faci si cat de mult iti place.happy

SI cred ca poti trai decent daca nu planuiesti sa mai ai o gura de hranit...