| SucDăMere a întrebat:

As vrea sa știu ce face un elev reprezentant al liceului, în ce activități se implica, vorbește in consilii și pentru liceu cu oamenii și în fata elevilor? Ce atribuții are?
Cat mai multe informații

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-un liceu, se formaza o comisie de elevi, care se ocupa de curatenia si ordinea in liceu, cu problemele care apar si trebuiesc remediate sau imbunatatite, de la curatenia din curte, pana la aceaia de la wc, curatenia in clase, adunatul hartiilor din curtea scolii, sau culoarele scolii, dusul cosurilor de gunoi, varuit sau reparat toalete, comportamentul colegilor in scoala si afara samd.
Daca apar nereguli care trebuiesc raportate sau solutii pentru imbunatatire, seful/presedintele comisie de elevi anunta dirigintele clasei respective, sau vorbeste cu directorul scolii, daca necesita o aprobare mai inalta. Copii nu vorbesc cu oamenii, parinti sau alti lucratori din afata licuelui.
Atributinile lor sunt strict locale, in incinta scolii, vorbind numai cu profesorii si directorul scolii, fara a avea vreo autoritate sa discute cu elevii, alti oameni, parinti sau lucratori.