| KawaiiPanda22 a întrebat:

As vrea sa stiu diferenta clara dintre grafica si design grafic cat si posibilitatile de joburi, de preferabil in tara. As vrea sa urmez una din specialitatile acestea la facultate si nu sunt sigura pe care.
E preferabil sa raspunda cineva care are cunostinta in domeniu, nu din presupuneri.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Grafică înseamnă desen, pictură. Când termini această specializare devii artist profesionist.
Design grafic înseamnă proiecte grafice care se termină cu un obiectiv, proiect tehnic, industrial, arhitectural, și în care cunoștiințele tehnice, de proiectare se îmbină cu cele artistice. Cu le poți deveni designer în cadrul unei firme care produce obiecte, sau în arhitectură construcții.
Astfel fiul meu a terminat o secție de design dintr-un institul de arte plastice și acum este designer într-o firmă de arhitectură.