| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre meseria de corector. Chiar poti sa faci o cariera din corectarea si finisarea textelor? Daca da, cat se castiga de obicei? Se poate trai din asa ceva sau e doar o munca auxiliara pentru a face niste bani in plus?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se practică la ziarele offline. Nu este o meserie propriu zisă notificată astfel într-un catalog de meserii din câte cunosc. Nu este astfel nici o carieră propriuzisă și nici plătită prea grozav.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Corectorii sunt angajati ca orice angajat.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cine spune ca profesia de corector nu este cuprinsa in nomenclatorul meseriilor?
Extras din COR 2021 Clasificarea ocupatiilor din Romania
343520Corector (studii medii)
264202Corector (studii superioare)
441302Corector editura presa
265402Corector transmisie
441303Corector-revizor poligrafie

| Gabryel85 a răspuns:

Exista, ca meserie, si e reglementata ca atare. Dar din cate stiu, sumele sunt departe de a fi fabuloase. Nu cred ca depasesc prea mult salariul minim pe economie.